Amerika je krajina prisťahovalcov s veľmi rozmanitosťou ľudí, kultúr, jedla a športov. Taktiež tu nájdeš niečo z každého typu terénu či klímy, aké si len dokážeš predstaviť. Pop kultúra je úplne všade, šport a správy sú súčasťou mnohých rozhovorov. Tradície sa líšia v závislosti od regiónu, pôvodu alebo náboženstva. Je ťažké povedať, čo treba vidieť a čo robiť v krajine, kde je hrdosť každého mesta založená na jeho unikátnych atrakciách a životnom štýle.

Napriek tomu, že vo väčšine miest Ameriky je stredná škola centrom života tínedžerov, komunita a náboženské organizácie tiež ponúkajú kluby (od divadelného krúžku až po šachový klub), dobrovoľnícke aktivity a programy pre mladých ľudí. Veľa študentov sa po škole venuje rozličným športom. Americký futbal, futbal, basketbal, beh, plávanie, volejbal a roztlieskavanie sú najpopulárnejšie. Stredoškolské zápasy lákajú množstvo ľudí každého veku. Víkendy zvyčajne znamenajú párty, nakupovanie alebo len trávenie času s priateľmi či rodinou. Veľa hostiteľských rodín berie školu seriózne (dostať sa na vysokú školu je dôležité), ale chcú aj to, aby sa ich deti zabavili.

Ľudia a komunita

V USA sa môžeš dostať hocikam, ale väčšina hostiteľských rodín žije v okrajových častiach miest alebo v menších mestách. Neexistuje žiadna typická americká rodina. Tvoja hostiteľská rodina môže byť afro-americká, hispánsko-americká, ázijsko-americká, ale môžu to byť potomkovia rôznych európskych národností a rás. Domáce pravidlá, zvyky alebo čas konzumácie jedla sa líšia v závislosti od rodiny, takže sa snaž byť otvorený voči životu svojej hostiteľskej rodiny. Rodiny od tínedžerov očakávajú, že im pomôžu s prípravou jedla a s inými domácimi prácami. Večera sa považuje za najdôležitejšie jedlo dňa, ale často sa stáva, že členovia rodiny kvôli práci alebo škole večerajú v rozličnom čase.

A photo posted by mikocrot (@widi_miko) on

Škola

Učebné plány a rozvrhy sa líšia v závislosti od školy. Školský rok trvá od augusta alebo septembra do mája alebo júna (s vyučovaním väčšinou od 8.00 do 15.00 h) a je rozdelený na dva semestre. Na začiatku školského roka sa študenti stretnú so školským poradcom, ktorý im pomôže vybrať 5 alebo 6 predmetov na semester. Školské uniformy sa na väčšine verejných škôl nevyžadujú.

Jazyk

Angličtina je hlavný jazyk, ktorým sa hovorí v USA, ale veľa obyvateľov hovorí aj po španielsky alebo iným jazykom v závislosti od pôvodu rodiny. Vyžaduje sa základná znalosť anglického jazyka.

A photo posted by Lynn Rathé (@lynntjeeee) on

A photo posted by Liene Žīgure (@llliene_) on

Jedlo

Od burgerov po grilované kurča, pizzu a cestoviny, šaláty a sushi. Národné jedlá všetkých chutí – mexické, talianske, čínske, thajské, japonské, grécke reštaurácie nájdeš i v najmenších amerických mestách. Určite však treba vyskúšať staré dobré americké jedlá ako hot dog, zmes mušlí alebo jablkový koláč a sladké zemiaky, ktoré reprezentujú jedlo z juhu Ameriky.

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Objav programy Spojené štáty americké