Vzdelávacia mobilita je jednou z kľúčových politických priorít presadzovaných v EÚ. Je zásadná pre rozvoj kompetencií rozhodujúcich pre aktívnu účasť v spoločnosti a na trhu práce. Z tohto dôvodu sa ministerstvá školstva krajín EÚ zaviazali zabezpečiť, aby do roku 2025 mohli všetci študenti európskych krajín stráviť študijné obdobie v zahraničí.
Medzi hlavné prekážky mobility stredoškolákov patrí už dlhodobo nedostatočné uznávanie výsledkov vzdelávania v členských krajinách EU, nedostatočne rozvinuté alebo neexistujúce postupy uznávania výsledkov a celkovo chýbajúce znalosti k tejto téme. Preto Európska komisia poverila konzorcium zložené z EFIL, EIESP a CESIE, aby na tejto téme spolupracovalo v rámci prípravnej fázy, ktorá v konečnom dôsledku by mala priniesť automatické uznávanie výsledkov v celej Európe.
Na tento účel konzorcium, podporované sieťou expertov, vytvorilo informačnú stránku, ktorá je k dispozícii na webovej stránke European School Education Gateway. Táto stránka poskytuje špecifické a aktuálne informácie, pre každý členský štát EÚ, ako sú študijné výsledky v zahraničí uznávané. Tieto informácie poslúžia študentom a ich rodinám, školám, ale aj odborníkom v oblasti vzdelávania a zákonodarcom, ktorí sa angažujú v oblasti mobility žiakov a chcú sa dozvedieť viac o aktuálnych postupoch.
Konzorcium taktiež pripravilo návrh rámca európskych usmernení pre automatické uznávanie výsledkov, ktoré môžu všetky členské štáty prijať a reagovať na ne. Taktiež model programu odbornej prípravy na podporu škôl a odborníkov v oblasti vzdelávania pri hodnotení kompetencií žiakov získaných počas študijného obdobia v zahraničí. Rámcový aj školiaci program budú čoskoro vydané. Prípravná fáza bola zrealizovaná s cieľom vytvoriť Európsky vzdelávací priestor do roku 2025 a lepšie uplatňovať odporúčania Rady o podpore automatického vzájomného uznávania kvalifikácií vzdelávania počas štúdia v zahraničí.
Pre viac informácií navštívte web European Education Area alebo nás kontaktujte na adrese [email protected]