Úžasný kultúrny zážitok pre celú rodinu

Hosťovanie zahraničného študenta u vás doma je skvelá príležitosť, ako spoznať a naučiť sa niečo o novej kultúre a zároveň zdieľať vlastnú kultúru a jej hodnoty. Študenti veľmi často zaujímajú pozíciu akéhosi kultúrneho ambasádora, ktorý predstavuje svojmu novému bratovi či sestre miestne zvyky, tradície a národné sviatky. Jednoducho všetko - od prípravy jedla až po objavovanie a ocenenie vzájomných kultúrnych podobností a rozdielov. Volá sa to #AFSeffect!
HF_ADV

Privítajte dobrodružstvo

Zažite váš svet z pohľadu mladého človeka z inej krajiny.

HF_CHANGE

Privítajte zmenu

Pripravte vašu rodinu na to, že sa stanú „globálnymi spoluobčanmi“, pripravenými spojiť sa s ľuďmi z celého sveta.

HF_DISC

Privítajte objavy

Pomôžte zahraničnému študentovi naučiť sa, ako žiť v miestnej kultúre a užívať si ju aj s jej tradíciami.

To sa nedá opísať, to musíte zažiť

„V živote sú momenty, ktoré sa nedajú opísať, ktoré sa dajú iba zažiť. Je to ten pocit, keď rodič prežíva, že iné dieťa ho volá mama či otec. Pocit, keď mu to dieťa zavolá cez pol sveta, iba aby oznámilo, že ho prijali na univerzitu alebo že má novú priateľku. Tieto veci sú neopísateľné a pochopia ich iba tí, ktorí to zažili na vlastnej koži.“

Alisa Salopek, hostiteľská mama zo Srbska

Prihláste sa a staňte sa hostiteľskou rodinou

Momentálne hľadáme hostiteľské rodiny pre týchto študentov

Preem-fotka

PREEM

Pohlavie: ženské

Vek: 15

Rodina: mama – riaditeľka, otec – manažér

Záujmy: priatelia, škola, športy, umenie, dizajn, moderný tanec

Jazyková úroveň: thajčina – rodný jazyk, angličtina – dobrá úroveň

Obdobie hosťovania: 10 mesiacov – od 1. 9. 2019 do 4. 7. 2020

Info: Preem má 15 rokov a je veľmi komunikatívna a rada si hľadá nových priateľov. Veľa času s nimi trávi najmä v škole a v jej voľnom čas taktiež rada počúva hudbu, tancuje, alebo pozerá videá na youtube. Tiež by sa chcela naučiť nové jazyky a hrať na ďalšie hudobné nástroje. Napriek tomu, že jej rodičia majú vlastnú firmu a často pracujú, vždy si nájdu čas na spoločnú večeru alebo iné aktivity. Preem občas pomáha svojim rodičom vo firme. Ak má nejaký problém, rodičia sa jej snažia poradiť s riešením, ale zároveň jej dávajú aj veľkú slobodu v rozhodovaní. Rada by sa na výmennom pobyte naučila po slovensky a chcela by ovládať aj 3. jazyk. Jej rodičia ju opisujú ako samostatné dievča, ktoré rada trávi čas so svojimi priateľmi. Po škole sa s rodičmi vždy doma porozpráva o jej dni a rodičom hovorí všetko. Preem dúfa, že taký dobrý vzťah bude mať aj so svojou hosťovskou rodinou a veľmi sa na ňu teší. S mamou taktiež rada varí ich obľúbené jedlá ako napríklad bravčové mäso s vajcom a ryžou.

Giulia-fotka-2.

GIULIA

Pohlavie: ženské

Vek: 17

Rodina: otec – technik, nevlastná mama

Záujmy: volejbal, knihy, hudba

Jazyková úroveň: taliančina – rodný jazyk, angličtina – dobrá úroveň

Obdobie hosťovania: 10 mesiacov – od 1. 9. 2019 do 4. 7. 2020

Info: Giulia je mladá odhodlaná volejbalistka, ktorá chce získať nové zážitky. Študuje na prírodovedecky zameranej strednej škole a medzi jej obľúbené predmety patrí biológia, chémia, fyzika a angličtina, z ktorej taktiež navštevuje súkromné hodiny. Medzi jej veľké záujmy patria knižky. Rada a často trávi čas so svojou rodinou, na ktorú sa tiež obracia keď potrebuje pomôcť s dôležitými rozhodnutiami, ako boli pre ňu napríklad výber školy a volejbalového tímu. Okrem iného je veľmi sebestačná a zodpovedná, veľmi odhodlaná a podľa jej rodičov taktiež otvorená novým zážitkom vždy s úsmevom na perách. Tiež je veľmi priateľská a rada prekonáva nové výzvy. Do výmenného programu sa zapísala na základe pozitívnych zážitkov svojich spolužiakov a túžby spoznať novú kultúru a mentalitu.

Čo znamená byť hostiteľskou rodinou AFS?

AFS vyzýva rodiny, aby vítali zahraničných študentov vo svojich domovoch, už od roku 1947. Kľúčovou súčasťou pobytu študenta je fakt, že hostiteľské rodiny poskytujú oveľa viac, než len strechu nad hlavou a stravu.

Čítať viac

Hostiteľské rodiny sú podporované oddanými dobrovoľníkmi a personálom, pomáhajú študentom zorientovať sa v ich novej škole a komunite, spoznať priateľov, naučiť sa jazyk a užiť si rok v zahraničí. Zdieľanie kultúry a tradícií pomáha rodine zblížiť sa a vytvoriť si celoživotné priateľské putá.

Ako sa stať AFS hostiteľskou rodinou

STEP1

Naučte sa viac a prihláste sa.

Naučte sa, prečo sú hostiteľské rodiny pre AFS programy také dôležité. Náš prihlasovací proces zabezpečí najvhodnejší výber študenta pre vašu rodinu. 

V prípade, že by ste chceli hosťovať zahraničného študenta, vyplňte na našej webovej stránke predbežnú prihlášku.

STEP2_HF

Boli ste vybraní

Výber rodín berieme veľmi vážne. Aj keď neexistuje žiadna ideálna AFS rodina, máme množstvo skúseností s výberom tých “správnych“ rodín.

STEP3

Pripravte sa na hostenie

Spoznajte vyškolených dobrovoľníkov a personál, ktorí bude podporovať vašu rodinu a pomôže vám naučiť sa, ako pretaviť AFS skúsenosť na obohacujúce a zábavné dobrodružstvo.

STEP4_HF

Privítajte svojho AFS študenta

Zažite AFSeffect s novým členom rodiny tak, že s ním budete zdieľať váš domov, srdce a váš svet. Toto sú vaše prvé kroky na ceste k tomu, aby ste sa stali „globálnymi“.

Programy pre budúce hostiteľské rodiny

6168625414_2b5f833df3_o

Ročný hostiteľský program

Ročný hostiteľský program trvá 10 mesiacov a začína koncom augusta/začiatkom septembra, (aby študent mohol rovno nastúpiť na strednú školu) a trvá do začiatku júla. Študenti majú od 15 – 18 rokov.

Predbežná prihláška
1972348_1023193427732800_145694551585791450_n

Polročný hostiteľský program

Polročný hostiteľský program trvá 5 mesiacov, začína koncom augusta/začiatkom septembra a končí koncom januára/začiatkom februára. Študenti majú od 15 do 18 rokov.

Predbežná prihláška
11146363_10155349457410333_1298986582192045698_o-1

Trojmesačný hostiteľský program

Trojmesačný hostiteľský program trvá 3 mesiace, začína koncom augusta/začiatkom septembra a končí koncom novembra/začiatkom decembra. Študenti majú od 15 do 18 rokov

Predbežná prihláška

Nové hostiteľské rodiny, cesta vášho kultúrneho vzdelávania sa začína!

11046208_1031817493509040_3651299979163754923_o

AFS hostiteľský program je teraz obohatený o cestu kultúrneho vzdelávania hostiteľských rodín, ktorá je postavená na cieľoch medzikultúrneho vzdelávania a uľahčia vám ju trénovaní zamestnanci a dobrovoľníci. Vaša cesta za novými skúsenosťami zahŕňa stretnutia, pomocné diskusie a iné vzdelávacie aktivity, no samozrejme aj spätnú väzbu. Všetko pre to, aby ste ako hostiteľská rodina mohli byť lepšou podporou pre študenta a preskúmať svoje vlastné kultúrne povedomie a porozumenie samým sebe ako občanom globálneho sveta.

Viac

Ako AFS podporuje hostiteľské rodiny?

SUPP_HOUSE

Skúsení miestni AFS dobrovoľníci a zamestnanci pripravia vašu rodinu na výzvy súvisiace s privítaním nového člena z inej krajiny.

SUPP_24

K dispozícii je 24-hodinová miestna pohotovostná linka a dodatočná podpora z AFS zamestnancov. AFS študenti majú zdravotné poistenie, keby bola potrebná zdravotná starostlivosť.

SUPP_PERSON

AFS dobrovoľníci a zamestnanci budú vašu rodinu podporovať počas celého hostiteľského programu. 

SUPP_ORIENT

AFS dobrovoľníci a zamestnanci budú vašu rodinu podporovať počas celého hostiteľského programu.

12189240_1090369557653833_1359170228846574700_o

Prečítajte si čo hovoria hostení študenti o živote na Slovensku

17127223289_0b7c18b89b_o

Skúsenosti hostiteľských rodín

Kto sú AFS študenti?

AFS študenti prichádzajú z viac ako 99 krajín, aby preukázali svoju zrelosť a motiváciu študovať v zahraničí. Sú poctivo vyberaní AFS organizáciou v ich rodnej krajine.

AFS študenti sú:

v čase ich príchodu zvyčajne 15 až 18-roční,

zaviazaní k aktívnej účasti na ich AFS programe,

považovaní za dobrých študentov v ich rodnej krajine,

v dobrom zdravotnom stave,

zvedaví, flexibilní a s otvorenou mysľou

Výmena hostiteľských rodičov EVA PROGRAM

Intercultura Slovakia, o. z. ponúka slovenským hostiteľským mamám a otcom možnosť výmeny s hostiteľskými rodičmi z inej európskej či mimoeurópskej krajiny.

Viac o EVA programe

Spojte sa s AFS hostiteľskými rodinami po celom svete.