Úžasný kultúrny zážitok pre celú rodinu

Hosťovanie zahraničného študenta u vás doma je skvelá príležitosť, ako spoznať a naučiť sa niečo o novej kultúre a zároveň zdieľať vlastnú kultúru a jej hodnoty. Študenti veľmi často zaujímajú pozíciu akéhosi kultúrneho ambasádora, ktorý predstavuje svojmu novému bratovi či sestre miestne zvyky, tradície a národné sviatky. Jednoducho všetko - od prípravy jedla až po objavovanie a ocenenie vzájomných kultúrnych podobností a rozdielov. Volá sa to #AFSeffect!
HF_ADV

Privítajte dobrodružstvo

Zažite váš svet z pohľadu mladého človeka z inej krajiny.

HF_CHANGE

Privítajte zmenu

Pripravte vašu rodinu na to, že sa stanú „globálnymi spoluobčanmi“, pripravenými spojiť sa s ľuďmi z celého sveta.

HF_DISC

Privítajte objavy

Pomôžte zahraničnému študentovi naučiť sa, ako žiť v miestnej kultúre a užívať si ju aj s jej tradíciami.

To sa nedá opísať, to musíte zažiť

„V živote sú momenty, ktoré sa nedajú opísať, ktoré sa dajú iba zažiť. Je to ten pocit, keď rodič prežíva, že iné dieťa ho volá mama či otec. Pocit, keď mu to dieťa zavolá cez pol sveta, iba aby oznámilo, že ho prijali na univerzitu alebo že má novú priateľku. Tieto veci sú neopísateľné a pochopia ich iba tí, ktorí to zažili na vlastnej koži.“

Alisa Salopek, hostiteľská mama zo Srbska

Prihláste sa a staňte sa hostiteľskou rodinou

Momentálne hľadáme hostiteľské rodiny pre týchto študentov

FORM-Your-Photos

LUIGI

Pohlavie: mužské

Vek: 17

Rodina: mama, otec, mladšia sestra

Záujmy: hudba – rôzne žánre, história a kultúra, šport, bojové umenie

Jazyková úroveň: taliančina – rodný jazyk, angličtina – veľmi dobrá a španielčina – dobrá úroveň, francúzština – základy

Krajina: Taliansko

Obdobie hosťovania: 30.8.2024 – 28.6.2025

Volám sa Luigi a pochádzam z talianskeho mesta Termoli, kde žijem so svojimi rodičmi a mladšou sestrou. Mám ich veľmi rád, podporujú ma a radia mi, keď musím urobiť vážne rozhodnutia. Navzájom sa rešpektujeme. Oni by ma opísali ako plachého, šikovného a milého chalana. Nie som veľmi zhovorčivý a nerád začínam rozhovory. No keď ľudí lepšie spoznám a spriatelím sa, ide mi to ľahšie. Potom som už doslova ukecaný. Zaujímam sa o kamošov a rád im pomáham. Rád športujem a pred dvoma rokmi som začal s bojovým umením. Vďaka tomu rozvíjam v sebe disciplínu a zároveň je to spôsob, ako sa môžem lepšie sústrediť. Neviem si dobre zadeliť čas, ale pracujem na tom, aby som z toho nemal stres. Hudba je pre mňa veľmi dôležitá, rád počúvam rap, metal a hip-hop. Chcem spoznať dennodenný život na Slovensku a naučiť sa jazyk. Rád by som si našiel aj nových kamarátov, pretože priateľstvo je hodnota, ktorá mi v živote pomôže pochopiť rôznych ľudí, ich názory a výzvy, ktorým čelia. Rád sa učím, som zvedavý a chcem spoznávať svet. V škole mám najradšej matematiku, históriu a angličtinu. Zvažujem, že sa stanem učiteľom. Teším sa na stretnutie s vami a na naše spoločné dobrodružstvo!

A-247310 Applicant Photos – 100324

EYTHOR

Pohlavie: mužské

Vek: 17

Rodina: mama, otec, dvaja bratia

Záujmy: hudba, spev, gitara, rybárčenie, prechádzky so psami, puzzle, videohry, učenie sa

Jazyková úroveň: islandčina – rodný jazyk, angličtina – excelentná, dánčina – dobrá úroveň, nemčina – začiatočník

Krajina: Island

Obdobie hosťovania: 30.8.2024 – 1.12.2024

Eythor je 17-ročný Islanďan z malého mestečka Ólafsvik. S jeho rodinou má krásny vzťah a trávia spolu veľa času, či už pri stolových hrách alebo s udicou v ruke. Jeho mama ho opisuje ako introvertného, no samostatného chalana s príjemnou a priateľskou povahou. Je veľkým milovníkom zvierat. Rád spieva a začal sa venovať aj hre na gitare. Je úctivý a v kolektíve obľúbený. Jeho kamaráti tvrdia, že vychádza dobre s každým a má skvelý zmysel pre humor. Veľmi rád sa učí a je otvorený všetkému novému. Je disciplinovaný a pracovitý študent a neúspech ho len tak ľahko neodradí. Jeho snom je, stať sa lekárom, keďže ho bavia prírodné vedy. Na svoj výmenný pobyt na Slovensku sa veľmi teší. Rád by sa naučil po slovensky a vyskúšal našu kuchyňu. Nemá žiadne stravovacie obmedzenia, ale snaží sa žiť zdravý životný štýl, preto kontroluje svoj jedálniček. Je veľmi zvedavý, ako fungujú slovenské školy. Dúfa, že si so svojou hostiteľskou rodinou vybuduje úprimný vzťah a domov si odnesie veľa spomienok. Eythor pravidelne užíva lieky, ktoré ho neobmedzujú v žiadnej aktivite.

A-241058 Applicant Photos – 90224

AURÉLIEN

Pohlavie: mužské

Vek: 15

Rodina: mama, otec, mladšia sestra

Záujmy: lukostreľba, plávanie, horolezectvo, sledovanie futbalových zápasov, čítanie kníh a kriminológia

Jazyková úroveň: francúzština – rodný jazyk, angličtina – pokročilá úroveň, holandčina – základy Krajina: Belgicko

Obdobie hosťovania: 30.8.2024 – 1.12.2024

Aurelien je 15 ročný veselý študent z Belgicka. Jeho učitelia ho opisujú ako zanieteného, šikovného a slušného. Je aktívny vo viacerých projektoch a učitelia v ňom vidia veľký potenciál. Vo voľnom čase miluje športy. Jeho vášňou je lukostreľba. Má ambíciu dostať sa až do národného tímu. Lukostreľbe sa plánuje venovať aj na Slovensku. Medzi ďalšie obľúbené športy patrí plávanie, horolezectvo a futbal. Sledovanie futbalových zápasov je jeho relaxom. Najobľúbenejší tím je Liverpool. Veľmi rád číta knihy, najmä akčné a fantasy, čo mu pomáha s jeho predstavivosťou. Čítanie ho priviedlo aj k napísaniu pár krátkych poviedok. V budúcnosti chce študovať kriminológiu. Aurélien je citlivý a pri zoznamovaní sa s novými ľuďmi býva občas v strese. Snaží sa to prekonať smiechom, čo sa mu podľa jeho slov aj darí. Počas jeho pobytu na Slovensku by si rád zlepšil jazyky, objavil novú kultúru, jedlo, prírodu a najmä, so svojou hostiteľskou rodinou, by rád spoznal odlišnosti medzi Belgickom a Slovenskom. Chcel by, aby sa stal viac vyspelým, otvoreným a samostatným. Verí, že AFS pobyt mu v tom pomôže. Bol by rád, keby sa dostal do rodiny, ktorá má domáce zvieratá. Je milovníkom mačiek aj psov. Má určité zdravotné obmedzenia, o ktorých bude hostiteľská rodina vopred oboznámená.

foto

SOFIA

Pohlavie: ženské

Vek: 17

Rodina: mama, nevlastný otec, mladšia sestra

Záujmy: volejbal, varenie, prechádzky spoznávanie nových jazykov a kultúr

Jazyková úroveň: rumunčina a ruština – excelentná, angličtina, francúzština a holandčina – dobrá úroveň

Krajina: Belgicko

Obdobie hosťovania: 30.8.2024 – 1.2.2025

Sofia je 17-ročné dievča moldavskej národnosti, žijúce so svojou rodinou v Belgicku. Jej priatelia a známi o nej hovoria, že je milé, ambiciózne a odvážne dievča. Spočiatku, v nových situáciách, je plachá, ale ani to jej nebráni v ceste spoznávať nových ľudí a prekonávať sama seba. Miluje zvieratá, najmä psy, preto sa nebráni žitiu v rodine so psami či mačkami. Veľmi rada chodí na pokojné večerné prechádzky, voľný čas trávi s kamarátmi alebo pozeraním filmy so svojou mladšou sestrou. Rada hrá volejbal a v minulosti bola skautkou. V škole má najradšej matematiku a IT. Jej veľkým snom je, stať sa architektkou. Učitelia ju opisujú ako pokojnú, pracovitú a usmievavú študentku. Rada pomáha tým, ktorí pomoc potrebujú. Nebojí sa spoznávať novú kultúru a nové zvyky. Teší sa, ako sa zoznámi s novými ľuďmi, verím, že pobyt na Slovensku jej pomôže stať sa nezávislejšou a spoločenskejšou. Ako sama hovorí, úplne najradšej varí a ochutnáva rôzne jedlá. Obľubuje a dokonca, sama varí podľa receptov z rozmanitých kuchýň. Rada sa podelí so svojimi skúsenosťami a zaujímavosťami z jej rodného Moldavska, kam zvykne cestovať so svojimi rodičmi, či Belgicka, kde aktuálne žije.

V prípade, že by ste v budúcnosti chceli hosťovať zahraničného študenta, vyplňte na našej webovej stránke predbežnú prihlášku.

Postup krokov pri záujme o hosťovanie AFS študenta:

  1. Vyplňte na našej webovej stránke predbežnú prihlášku.
  2. Na základe vašej prihlášky vás budem telefonicky kontaktovať a následne vám pošleme detailnú prihlášku študenta.
  3. V okamžiku, keď sa rozhodnete pre hosťovanie daného študenta, vyplníte prihlášku pre hostiteľské rodiny (on-line), ktorá bude po vyplnení odoslaná do partnerskej kancelárie AFS a zahraničnému študentovi.
  4. Vašu rodinu navštívi AFS zamestnanec alebo dobrovoľník, ktorý u vás doma zrealizuje pohovor a zodpovie vám na všetky vaše prípadné otázky.
  5. Budete sa môcť skontaktovať so svojim AFS študentom.
  6. AFS kancelária pred príchodom študenta na Slovensko zorganizuje informačnú schôdzku pre hostiteľské rodiny.
  7. Uvítate svojho nového člena rodiny a hosťovanie môže začať!

Čo znamená byť hostiteľskou rodinou AFS?

AFS vyzýva rodiny, aby vítali zahraničných študentov vo svojich domovoch, už od roku 1947. Kľúčovou súčasťou pobytu študenta je fakt, že hostiteľské rodiny poskytujú oveľa viac, než len strechu nad hlavou a stravu.

Čítať viac

Hostiteľské rodiny sú podporované oddanými dobrovoľníkmi a personálom, pomáhajú študentom zorientovať sa v ich novej škole a komunite, spoznať priateľov, naučiť sa jazyk a užiť si rok v zahraničí. Zdieľanie kultúry a tradícií pomáha rodine zblížiť sa a vytvoriť si celoživotné priateľské putá.

Ako sa stať AFS hostiteľskou rodinou

STEP1

Naučte sa viac a prihláste sa.

Naučte sa, prečo sú hostiteľské rodiny pre AFS programy také dôležité. Náš prihlasovací proces zabezpečí najvhodnejší výber študenta pre vašu rodinu. 

V prípade, že by ste chceli hosťovať zahraničného študenta, vyplňte na našej webovej stránke predbežnú prihlášku.

STEP2_HF

Boli ste vybraní

Výber rodín berieme veľmi vážne. Aj keď neexistuje žiadna ideálna AFS rodina, máme množstvo skúseností s výberom tých “správnych“ rodín.

STEP3

Pripravte sa na hostenie

Spoznajte vyškolených dobrovoľníkov a personál, ktorí bude podporovať vašu rodinu a pomôže vám naučiť sa, ako pretaviť AFS skúsenosť na obohacujúce a zábavné dobrodružstvo.

STEP4_HF

Privítajte svojho AFS študenta

Zažite AFSeffect s novým členom rodiny tak, že s ním budete zdieľať váš domov, srdce a váš svet. Toto sú vaše prvé kroky na ceste k tomu, aby ste sa stali „globálnymi“.

Programy pre budúce hostiteľské rodiny

6168625414_2b5f833df3_o

Ročný hostiteľský program

Ročný hostiteľský program trvá 10 mesiacov a začína koncom augusta/začiatkom septembra, (aby študent mohol rovno nastúpiť na strednú školu) a trvá do začiatku júla. Študenti majú od 15 – 18 rokov.

Predbežná prihláška
1972348_1023193427732800_145694551585791450_n

Polročný hostiteľský program

Polročný hostiteľský program trvá 5 mesiacov, začína koncom augusta/začiatkom septembra a končí koncom januára/začiatkom februára. Študenti majú od 15 do 18 rokov.

Predbežná prihláška
11146363_10155349457410333_1298986582192045698_o-1

Trojmesačný hostiteľský program

Trojmesačný hostiteľský program trvá 3 mesiace, začína koncom augusta/začiatkom septembra a končí koncom novembra/začiatkom decembra. Študenti majú od 15 do 18 rokov

Predbežná prihláška

Nové hostiteľské rodiny, cesta vášho kultúrneho vzdelávania sa začína!

11046208_1031817493509040_3651299979163754923_o

AFS hostiteľský program je teraz obohatený o cestu kultúrneho vzdelávania hostiteľských rodín, ktorá je postavená na cieľoch medzikultúrneho vzdelávania a uľahčia vám ju trénovaní zamestnanci a dobrovoľníci. Vaša cesta za novými skúsenosťami zahŕňa stretnutia, pomocné diskusie a iné vzdelávacie aktivity, no samozrejme aj spätnú väzbu. Všetko pre to, aby ste ako hostiteľská rodina mohli byť lepšou podporou pre študenta a preskúmať svoje vlastné kultúrne povedomie a porozumenie samým sebe ako občanom globálneho sveta.

Viac

Ako AFS podporuje hostiteľské rodiny?

SUPP_HOUSE

Skúsení miestni AFS dobrovoľníci a zamestnanci pripravia vašu rodinu na výzvy súvisiace s privítaním nového člena z inej krajiny.

SUPP_24

K dispozícii je 24-hodinová miestna pohotovostná linka a dodatočná podpora z AFS zamestnancov. AFS študenti majú zdravotné poistenie, keby bola potrebná zdravotná starostlivosť.

SUPP_PERSON

AFS dobrovoľníci a zamestnanci budú vašu rodinu podporovať počas celého hostiteľského programu. 

SUPP_ORIENT

AFS dobrovoľníci a zamestnanci budú vašu rodinu podporovať počas celého hostiteľského programu.

Otázky súvisiace s Covid-19

Bezpečnosť a komfort účastníkov sú naďalej našou prioritou číslo jeden. Globálna sieť organizácií AFS aktívne prehodnocuje podmienky v jednotlivých krajinách aj počas celej doby trvania AFS programu. Neustále zisťujeme, ako AFS môže čo najlepšie podporiť účastníkov programu v prípade ďalšieho prepuknutia choroby. Ak je to potrebné, posudzujeme, či program môže pokračovať, a to v najlepšom záujme bezpečnosti účastníkov.

12189240_1090369557653833_1359170228846574700_o

Prečítajte si čo hovoria hostení študenti o živote na Slovensku

17127223289_0b7c18b89b_o

Skúsenosti hostiteľských rodín

Kto sú AFS študenti?

AFS študenti prichádzajú z viac ako 99 krajín, aby preukázali svoju zrelosť a motiváciu študovať v zahraničí. Sú poctivo vyberaní AFS organizáciou v ich rodnej krajine.

AFS študenti sú:

v čase ich príchodu zvyčajne 15 až 18-roční,

zaviazaní k aktívnej účasti na ich AFS programe,

považovaní za dobrých študentov v ich rodnej krajine,

v dobrom zdravotnom stave,

zvedaví, flexibilní a s otvorenou mysľou

Výmena hostiteľských rodičov EVA PROGRAM

Intercultura Slovakia, o. z. ponúka slovenským hostiteľským mamám a otcom možnosť výmeny s hostiteľskými rodičmi z inej európskej či mimoeurópskej krajiny.

Viac o EVA programe

Spojte sa s AFS hostiteľskými rodinami po celom svete.