Sofiin splnený sen (článok je v originálnom znení).

Študovať v zahraničí bol jeden z mojich najväčších snov. Keďže mám rada výzvy a mala som tú možnosť, neváhala som ani sekundu zúčastniť sa výmenného pobytu. Svoj ročný pobyt som trávila v USA, v štáte Iowa. V štáte rovnom ako dlaň.  Okrem klišé –  zažiť nové zážitky, spoznať nových ľudí z rôznych kútov sveta, novú kultúru, tradície a celkovo inú krajinu, som hlavne porovnávala školské systémy a vyrovnávala sa s predsudkami o Amerike. Nebanujem. Bola som nadšená.

Už od začiatku som sa cítila, že by to mohlo byť všetko okolo mňa presne ako z amerických filmov. So školou v USA som snáď nemohla byť viac spokojnejšia. Chcela som zažiť iný študijný systém a porovnať našu školu so zahraničím, vzhľadom k tomu, že som skôr študijný typ, čo ma určite nesklamalo. Škola ponúkala široký výber predmetov, aj tie, ktoré na Slovensku zatiaľ ešte nemáme. Počas roka sme sa mohli zapojiť do rôznych klubov, aktivít a športov. Ak preženiem, výber bol nekonečný. Školský systém bol založený prevažne na analyzovaní a spracovávaní informácii, projektoch, vyjadrení a konfrontácii svojho názoru, písaní esejí a pochopení daných učív. Učitelia boli veľmi prívetiví a nápomocní, čo som z času na čas komunikovala domov s nadšením. Pre učiteľov bolo dôležité, aby sme učivá dôkladne pochopili a robili ich s entuziazmom. Priznám sa, prístup a nasadenie učiteľov ma milo prekvapilo.

Americkí kamaráti boli super a rovnako to boli aj mexickí, ktorých na našej škole bolo viacero. Navyše tam prišli študenti aj z iných štátov USA. Výborná partia. Taktiež som sa tešila na všetky podujatia, ktoré si pre nás AFS – USA pripravovalo. Mali sme možnosť stretávať sa s výmennými študentami z celého sveta, ktorí prišli do Iowy vymieňať si skúsenosti, aké je to byť v cudzej krajine. Zdieľanie zážitkov je super vec.

Musím povedať, že moja hostiteľská rodina bola nad moje očakávania. Mala som s nimi skvelý vzťah už od prvého dňa. Myslela som si (môj predsudok), že Američania budú leniví, no zažila som presný opak. Fascinovalo ma, akí boli fanatickí do varenia, kde som čakala, že budeme chodiť každý deň do fast foodov alebo jesť polotovary. Mali veľmi efektívny prístup k životu, išlo im hlavne o podstatu veci a v diskusiách ma vyzývali k faktom. Snažili sa rozumne uvažovať a stále sa chceli vzdelávať a pracovať. Viem, nie je to každého sen. Ale bolo to zaujímavé. Obidve strany sme chápali, že sme z iných kultúr a máme iné názory, spôsoby prejavu, komunikácie, či nevedomé zvyky ovplyvnené našou kultúrou. Veľakrát sme sa na kultúrnych rozdieloch zabavili a robili si srandu. 

Nielen vidieť v amerických filmoch rôzne akcie a udalosti typu Black-Friday, Thanksgiving, Homecoming, Superbowl…, ale zažiť to na vlastné oči, to boli tie neuveriteľné zážitky s hromadou spomienok. Nikdy nezabudnem na každodenné americké večery strávené spolu s rodinou, na tú užasnú chuť ”homemade cookies”a náš spoločný život v americkej rodine. Som rada, že som tam mohla byť.