Svoj AFS program zhodnotila Lea vetou – kultúrne rozdiely sa prejavujú v maličkostiach (článok je v originálnom znení).

Mala som možnosť byť súčasťou AFS a v rámci ponuky ročného výmenného programu v zahraničí som si vybrala USA. Dostala som sa do Colorada. Pôvodne som tam mala byť len na pol roka, ale prvé dva mesiace ma tak očarili, že som sa rozhodla si svoj pobyt predĺžiť. V USA je život oveľa rozdielnejší, než by človek čakal. Kultúrne rozdiely sa prejavujú aj maličkosťami, ktoré sa časom hromadia, napríklad: väčšina ľudí, čo som tam poznala, vrátane mojej hosťovskej rodiny, si zohrievala vodu na čaj v mikrovlnke. V škole majú celkovo viac vymožeností a aktivít, napr.: moja škola mala bazén, hrala som v hudobnej kapele s profesionálnym ozvučením, odstreďovali sme DNA, škola nám na hodinu fotografovania dala zrkadlovky a učili nás robiť s photoshopom,…atď. Bolo to úplne úžasné. No aj napriek tomu mi ich životný štýl začínal časom vadiť a neskôr som uvítala náš predčasný odchod domov.

USA ma naučilo vážiť si krásy Slovenska, aj to, ako sa my tínedžeri na Slovensku vieme zabaviť. V USA v skutočnosti žiadne párty ani koncerty mládež nezažíva a najväčšia zábava pre amerického tínedžera bola, ísť autom do Walmartu (ako naše Tesco), tam sa prechádzať, cestou domov si cez drive through zobrať Starbucks a doma pozerať Netflix a pod.

Tento výmenný pobyt bol pre mňa zatiaľ tou najlepšou skúsenosťou v mojom živote. Som veľmi vďačná, že som mohla ísť a som vďačná aj mojej hosťovskej rodine, že sme spolu prežili aj veľa krásnych a svetlých momentov, na ktoré nezabudnem. Verím, že z tejto skúsenosti budem ja aj moje okolie ešte dlho čerpať. Vrelo odporúčam USA každému, lebo vám to otvorí oči, dokonca aj v tom, že sa na Slovensku vôbec nemáme zle.