Nemecko je svetoznáme svojou bohatou kultúrnou históriou, skvelými oslavami a historickými mestami. Má živú umeleckú scénu a je lídrom v oblastiach obnoviteľných a udržateľných zdrojov energie. Krajina sa rozprestiera od plochých farmárskych oblastí na severe cez zvlnené hory v jej strede až po Alpy na juhu. Nemci disponujú vysokým životným štandardom, sú známi svojou presnosťou a kladú vysoký dôraz na dochvíľnosť. Vždy sa nájde niekto, kto bude diskutovať o politike, kultúre, životnom prostredí alebo športe.  

Nemecko ponúka aktívne kultúrne vyžitie pre mladých, ktorí sa radi venujú širokej škále aktivít. Nemeckí tínedžeri všeobecne trávia pracovný týždeň učením a cez víkendy sa venujú organizovaným aktivitám, športu alebo jednoducho chodia von. Obľúbené športy sú najmä futbal, lezenie po skalách a bicyklovanie.

 

A photo posted by AFS Deutschland (@afsdeutschland) on

Hostiteľská rodina a komunita

Môžeš očakávať, že budeš bývať v malom mestečku alebo na nemeckom vidieku. Rodinný život je dôležitý, ale v porovnaní s mnohými inými krajinami ti Nemecko ponúkne viac priestoru na nezávislejší. Mladí ľudia sú vedení k tomu, aby sa o svoje vlastné záležitosti starali sami. Priprav sa na to, že budeš pomáhať s domácimi prácami.

Škola

Pravdepodobne budeš navštevovať gymnázium. Vyučovanie sa začína medzi o 7.30 a 8.30 h a končí sa medzi 14.00 a 16.00 h. Hodiny sú interaktívne a bude sa od teba očakávať, že budeš klásť otázky a zapájať sa do diskusií.

Jazyk

Nemčina je v Nemecku úradným jazykom. Do jej tajov sa zahĺbiš ešte predtým, než nastúpiš na pobyt, a to prostredníctvom kurzu Rosetta Stone. Dostaneš však príležitosť chodiť aj na dodatočné hodiny nemčiny sprostredkované miestnou kanceláriou AFS.

Jedlo

Nemecká kuchyňa je dosť bohatá a odlišuje sa v závislosti od regiónov. Najčastejšie sa jedáva červené mäso, hydina alebo ryby. Všetko sa podáva so zemiakmi, knedľami, cestovinami či ryžou a zelenina. Nemecko je známe mnohými druhmi chleba, tortami ako napríklad Schwarzwälder Kirschtorte (višňová torta z Čierneho lesa) a kávou. Je možné, že tvoja hostiteľská rodina si pred jedlom bude želať Guten Appetit, teda dobrú chuť. Teplé jedlo sa jedáva väčšinou raz za deň. Všetky jedlá sa podávajú v určitý čas a očakáva sa, že všetci členovia rodiny budú stolovať spolu a prídu načas.

A photo posted by Sabrina Lam ? (@sabrina_lsss) on

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.