Tomáš bol prvým slovenským účastníkom na dvojtýždňovej letnej škole v Nemecku zameranej na vedu, techniku, strojárstvo a matematika. Dole nižšie zhodnotil tento program (článok je v originálnom znení).

Mojím dlhoročným snom bolo dostať sa do Nemecka. Nečakal som, že tento sen splním už vo svojich 15. rokoch. Vďaka návrhu od pani Petry Krkoškovej, som mal jedinečnú možnosť tam tento rok ísť. Už od letu som si tábor užíval. Do Nemecka sme vycestovali s dievčaťom z Bratislavy, s ktorým som bol v kontakte už predtým, a tým pádom bola cesta veľmi príjemná. Na výber sme mali z dvoch kempov. Ona si vybrala GREEN Summer Camp a ja som išiel do STEM Summer Camp. Keď som prišiel medzi ostatných, videl som veľa ľudí s menovkami, ktorí boli z rôznych kútov sveta. Už vtedy som vedel, že tábor bude skvelý a užijeme si spolu kopec srandy. Po dlhej ceste, kde sme sa všetci zoznamovali, sme dorazili na náš hostel v meste Bielefeld. Hostel bol veľmi pekný, bolo v ňom všetko, čo sme potrebovali – izby, miestnosť na jedenie, miestnosti na DIVE sessions a polnočné hranie kariet a tak ďalej. Od prvého poobedia, kedy sme mali možnosť ísť všetci sami do mesta, som vedel, že toto nebudú len obyčajní priatelia. 

Prvý týždeň sme mali workshop na univerzite v Bielefelde, tzv. Crazy Machines, kde sme stavali rôzne konštrukcie a mašiny. Potom sme išli do Berlína. Tam sme navštívili Brandenburskú bránu, The Berlin Wall a iné pamiatky. Mali sme veľa voľného času, takže sme spoznávali mesto z pohľadu teenagera. Po návrate sme si všetci vydýchli a dali si instantné nudle od našich čínskych kamarátov, lebo cesta bola dlhá a únavná (a boli sme hladní). Počas nasledujúcich dní sme navštívili závod áut Volkswagen, Dr. Öetkerovu továreň a mesto Münster, kde sme mali workshop o veternej energii. 

Posledné dni boli najťažšie. Nikdy sme si to nepripomínali, ale raz musel prísť koniec. Predposledný deň sme si užili naplno, s poslednou prechádzkou do mesta, hrou Laser Tag a pizza-karaoke párty. Podpisy na tričkách a veľa sĺz samozrejme, nemohli chýbať. 

Každopádne, absolvovať tento camp a spoznať nové kultúry z celého sveta bolo úplne úžasné. Je super vidieť, že aj keď ľudí delia tisícky kilometrov, vedia si nájsť niečo, čo ich oboch, alebo viacerých, spája. Veľa priateľov, perfektné momenty, skvelí vedúci, to všetko sú slová, ktorými sa dá tento tábor opísať. Jednoducho, nezabudnuteľné zážitky na celý život.

Týmto sa chcem poďakovať AFS a všetkým ich členom, že mi dali takúto možnosť. Ďakujem za všetky skúsenosti a zážitky, ktoré mi tento camp priniesol a teším sa na ďalšie!