Lívia, slovenská účastníčka dvojtýždňovej Zelenej letnej škole v Nemecku zameranej na ekológiu zhodnotila svoj pobyt (článok je v originálnom znení).

Boli ste niekedy v Nemecku? Pre mňa bola moja posledná návšteva s AFS úplne iná ako všetky predchádzajúce.

Priletela som lietadlom z Viedne do Frankfurtu s Tomášom, s ktorým som si potom o 14 dní neskôr opäť sadla do lietadla späť. Na letisku sme sa rozdelili, ja som išla na GREEN summer camp zatiaľ čo on išiel na STEM summer camp. Do nášho hostelu v meste Bremen (Brémy) sme sa dostali vlakom a šestnásti sme sa rozdelili do troch izieb.

Počas pobytu sme sa spoznávali navzájom, no zároveň sme objavovali nové kultúry a jazyky. Niekedy to bolo náročné, ale tam sme nemali kam ujsť. Prichádzali sme zo siedmych krajín: Ghana, Thajsko, Čína, Hongkong, Turecko, Nemecko, a teda ja zo Slovenska. Mali sme naozaj zaujímavé workshopy a dive sessions, urobili sme si vlastné Grammy, navštívili sme Climate house, išli sme sa prejsť po prílivovej oblasti oceána (mudflat hiking) a dva dni sme dokonca strávili v Berlíne. Počas toho sme mali aj dostatok voľného času, kedy sme chodievali do mesta, do parku či sme sa jednoducho zabavili na ubytovaní..

Zo všetkých som bola najmladšia, no nikdy som to tak nevnímala. Naši traja vedúci už nemohli byť lepší, správali sa k nám ako k seberovným a čo je najdôležitejšie, bola s nimi sranda. Počas celého pobytu sme nejedli mäso, až na pár dovolených výnimiek. Zažili sme aj osemnáste narodeniny Seyram z Afriky a urobili sme jej takú menšiu párty.

Posledný deň nálada viditeľne klesla, nikto nechcel ešte odísť domov. Najviac som sa zblížila s dvoma dievčatami z Turecka, Birce a Derin, a jedným dievčaťom  z Nemecka, Emmi. Rozlúčkovú večeru sme mali v reštaurácií a poriadne sme to tam roztočili. Pri rozlúčke sme sa všetci vyplakali a vyobjímali, lebo bolo jasné, že sa tak skoro neuvidíme. Stále sme všetci v kontakte, vlastne sme sa bavili aj o tomto článku, ktorý som mala napísať.

Chcela by som sa poďakovať AFS a všetkým dobrovoľníkom, vďaka ktorým som mala takúto úžasnú príležitosť. Nikdy na to nezabudnem a bez rozmýšľania by som do toho išla znova.