Skoro 200 000 jazier, sauny a umelecké festivaly – to je unikátna fínska kultúra. Ak rád lyžuješ, obľubuješ turistiku alebo plachtenie a uprednostňuješ vyvážený mix života v malom meste s prvkami moderných veľkomiest, mal by si prísť práve sem, do jednej z najmagickejších krajín Európy. Fíni na prvý pohľad pôsobia hanblivo a odmerane, ale keď ťa spoznajú, tak sú veľmi otvorení. Dajú na zdravý rozum, na to, aby veci fungovali, a zbytočne sa neznervózňujú. Budeš mať šancu zažiť niečo unikátne – 24 hodín denného svetla v lete, ale aj celodennú tmu počas arktickej zimy.

Tínedžeri vo Fínsku majú veľa slobody a radi trávia čas vonku, dokonca aj v zime. Aktívny životný štýl Fínov je nepredstaviteľný bez cyklistiky, plavieb ľoďou, lyžovania, futbalu, atletiky a patrí k nemu aj pesäpallo (fínsky bejzbal). Tvoji fínski kamaráti budú navštevovať stredoškolské plesy, ktoré sa nazývajú vanhojen tanssit s tradičnou aj modernou hudbou.

A photo posted by Alya Diva (@alyaxdiva) on

Hostiteľská rodina a komunita

Rodina je veľmi dôležitá a každý sa zúčastňuje v domácich prácach.

Škola

Fínsko má jeden z najlepších systémov výučby na svete, takže môžeš očakávať hodiny, ktoré budú pútavé aj náročné. Budeš navštevovať verejnú strednú školu (lukio), kde je školský rok rozdelený na 5 alebo 6 častí a trvá od polovice augusta do konca mája. Stretneš sa s predmetmi ako fínčina, švédčina, cudzie jazyky, matematika, vedy, psychológia, umenie, hudba, história a geografia. V škole sa nemusíš k učiteľom správať veľmi formálne, niekedy ich dokonca môžeš volať aj krstným menom.

A photo posted by Alya Diva (@alyaxdiva) on

A photo posted by Bella? (@bellalogan11) on

Jazyk

Fínčina je oficiálny jazyk Fínska. Ďalší oficiálny jazyk je švédčina. Oboma jazykmi sa hovorí v bilingválnych oblastiach. Ty by si mal pred príchodom ovládať aspoň základy angličtiny. AFS ti pomôže pri hľadaní jazykového kurzu počas prvých mesiacov pobytu vo Fínsku a zabezpečí ti materiály, aby si sa mohol učiť jazyk už pred začiatkom programu.

Jedlo

Jedlá vo Fínsku sú menej formálne ako v niektorých iných krajinách, takže počas pracovného týždňa si možno budeš pripravovať jedlo sám. Cez víkendy veľa rodín jedáva spolu a rozoberajú novinky z celého týždňa. Jedlá zvyknú byť jednoduché, ale výživné. Ich súčasťou býva mäso, často ryby, zemiaky, cestoviny, chlieb a mliečne produkty. Obľúbeným nápojom je káva, dokonca aj medzi tínedžermi, a často sa k nej dáva sladký biely chlieb, ktorý volajú pulla.

Mustikka pie ?? #finland

A photo posted by maddalena sandu (@maddalenasandu) on

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Objav programy Fínsko