Švédsko tvoria najmä lesy, ale má aj najdlhšie pobrežie v Európe. Švédi sú veľmi pripútaní k prírode a po dlhej chladnej zime radi trávia čas vonku plávaním, turistikou alebo návštevami rodiny a priateľov. Unikátny úkaz počas leta je midnattsol (polnočné slnko), keď je slnko viditeľné 24 hodín denne skoro celé 2 mesiace. Švédi sa angažujú v otázkach udržateľnosti, čo z nich robí celosvetových lídrov v oblasti ekologického poľnohospodárstva, recyklácie a obnoviteľných zdrojov energie.

Väčšina ténedžerov navštevuje koncerty, chodieva do kina alebo usporadúva malé stretnutia. Bicykel je celkom bežný dopravný prostriedok. Po vyučovaní a cez víkendy sa študenti stretávajú s priateľmi v mládežnických centrách (fritidsgård), kde spolu trávia čas napríklad hraním hier. Milovníci športu sa budú mať vo Švédsku úžasne, môžu hrať futbal, tenis, ľadový hokej alebo sa chodiť lyžovať.

Ľudia a komunita

Väčšina Švédov žije v malých vidieckych mestách a hoci mestá sú ľudnaté a moderné, majú svoje starobylé čaro vďaka stredovekým uličkám a malebnej architektúre. Môžeš sa dostať do rôznych častí Švédska. Väčšina hostiteľských rodín však býva na vidieku alebo v malých mestách. Obojstranný rešpekt medzi deťmi a dospelými sa pestuje už od skorého veku. Švédi si cenia osobnú slobodu a sú zodpovední, takže plnenie povinností doma a v škole z tvojej strany bude odrážať tvoje hodnoty. Domáce práce sú zvyčajne rovnomerne rozdelené medzi jednotlivých členov rodiny.

Škola

Školský rok sa vo Švédsku začína v polovici augusta a končí v polovici júna. Vyučovanie zvyčajne trvá od 8.00 do 15.00 alebo 16.00 h. Rozvrh ti určite zostavia na základe tvojich záujmov a predmetov, ktoré si mal pred začiatkom programu. Švédske školy ponúkajú širokú škálu zameraní, ale vedy a sociálne vedy sú pre mnohé z nich prioritou. Určite očakávaj hodiny švédčiny, angličtiny a matematiky.

Jazyk

Švédi hovoria po švédsky, ale 90 % z nich aj po anglicky, keďže angličtina je v školách povinná už od roku 1849. Veľa Švédov však ovláda aj tretí alebo štvrtý jazyk. Pred začiatkom programu nemusíš vedieť po švédsky, ale niektoré základné frázy ti určite pomôžu. AFS ťa podporí v štúdiu nového jazyka pred začiatkom program aj počas neho prostredníctvom materiálov, odkazov hodín švédčiny.

Jedlo

Bežné švédske jedlá obsahujú zemiaky, syr, ryby, morské plody, mäso, čerstvú zeleninu, šaláty a otvorené sendviče. Smorgasbord (štedrý bufet) je bežný pre špeciálne príležitosti. Mäsové guľôčky, brusnice, a údený losos sú populárne delikatesy.

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Objav programy Švédsko