Páčilo by sa ti prevážať sa na bicykli po prímorských mestečkách? Alebo by si sa radšej popreháňal na korčuliach po zamrznutých kanáloch v Amsterdame? Toto všetko, ba ešte oveľa viac ti Holandsko môže ponúknuť.

Holandskí tínedžeri sa radi stretávajú s kamarátmi v záujmových a športových krúžkoch. Baví ich futbal, tenis, volejbal alebo florbal. V zimných mesiacoch je populárne korčuľovanie, v lete jachting, turistika a plávanie. Holandská mládež popri štúdiu často pracuje, najmä počas víkendov.

Learned to sail from my host mom on Mother's Day ?⛵️☀️#exchangeyear #afseffect

A photo posted by Laura Friedrich (@lauraelizabeth67) on

Ľudia a komunita

Je vysoko pravdepodobné, že so svojou novou rodinou budeš bývať v menšom mestečku. Avšak väčšie mestá sú zväčša tak blízko, že sa tam ľahko dostaneš na bicykli. Mestská hromadná doprava síce funguje veľmi dobre, no aj napriek tomu je mnohým ľuďom preprava bicyklom milšia. Niektoré regióny, najmä na severe, sú prevažne vidiecke. Budeš mať možnosť zoznámiť sa s holandským rodinným životom a uvidíš, že všetci Holanďania sa delia o svoje každodenné zážitky počas spoločného stolovania. Priprav sa na to, že sa budeš musieť podieľať na domácich prácach a takisto si budeš musieť udržiavať v čistote svoje osobné veci.  

Škola

Doterajšie študijné výsledky ti pomôžu správne si vybrať typ strednej školy, ktorú budeš navštevovať. Vyučovanie trvá od 8.00 do 16.00 h, pričom holandské školy sa sústreďujú najmä na samostatné štúdium alebo výskum v menších skupinách. Cieľom je naučiť sa správne pracovať v tíme a samostatne riešiť úlohy.

Jazyk

V celom Holandsku sa používa holandčina. AFS Holandsko ti poskytne Rosetta Stone jazykový kurz, ktorý ti pomôže naučiť sa základy tohto jazyka ešte pred začiatkom tvojho výmenného pobytu. Študenti, ktorí sa dostanú do Frízska, provincie na severe krajiny, budú mať príležitosť naučiť sa frízštinu, ktorá je oficiálnym jazykom tohto regiónu používa sa iba v tejto provincii. Základná znalosť angličtiny sa ti však určite bude hodiť.

Eindelijk.? #intercultura #exchangestudent #afseffect #afsnederland #vakantie #happiness #tulips #AFSItaly #ciaoItalia

A photo posted by Federica Profeti (@thewanderlustdamsel) on

Are we Dutch yet? #Nederland #stroopwaffle

A photo posted by Laura Friedrich (@lauraelizabeth67) on

Jedlo

Holandské jedlo je jednoduché, výživné a ich kuchyňa predstavuje mix rôznych európskych štýlov varenia. Počas týždňa členovia rodín raňajkujú prevažne samostatne. Závisí to od ich povinností a rozvrhov, no v nedeľu mávajú špeciálne rodinné raňajky. Večera je najdôležitejšou príležitosťou na rodinné stretnutia. Typické jedlo sa skladá zo zemiakov s omáčkou a korenenou zeleninou s mäsom alebo rybou. Ak máš chuť na sladké, vyskúšaj hrozienkové pečivo, čokoládovú nátierku, puding, vafle plnené sirupom alebo pravý holandský pelendrek!

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Skúsenosti študentov

Objav programy Holandsko