Svetoznáme talianske umenie, hudba, znamenité jedlo a architektúra sú skvelým prostredím pre rodiny a skupiny priateľov na večerné prechádzky (passeggiata). Taliansko má veľmi bohatú históriu, je to moderná európska krajina a vždy je lídrom v oblasti módy a štýlu. Najlepšia zmrzlina na svete, bohaté doma pripravované jedlá, zvyšky rímskeho impéria, zasnežené vrcholce Álp alebo malebné prímorské mestečká pri Jadranskom mori dovoľujú Talianom žiť ich skutočne sladký život – la dolce vita.

Tínedžeri sú pomerne samostatní a svoj čas si organizujú sami – často četujú v kaviarňach, prechádzajú sa po meste, chodievajú tancovať alebo športujú. Calcio, talianska futbalová liga je zdrojom radosti pre mnohých Talianov, keďže ich tímy vyhrali niekoľko Svetových pohárov. Tvoji talianski priatelia sa však môžu venovať napríklad aj basketbalu, bicyklovaniu alebo lyžovaniu, ktoré sú veľmi populárne, ale určite mnohí pestujú aj iné športy.

Nothing you wear is more important than your smile. ?

A photo posted by Nurfarwizah Thiang (@zahthiang) on

Hostiteľská rodina a komunita

AFS študenti sú roztrúsení v malých mestách po celom Taliansku, dokonca aj na ostrovov Sicília a Sardínia. Hlavne na juhu krajiny je bežné, že viac generácií žije spoločne pod jednou strechou. Jedlá sú spoločenskou udalosťou a stolovanie, najmä počas víkendov a prázdnin, trvá celé hodiny. Konverzácie môžu byť veľmi vášnivé a diskusie hlasné, sprevádzané mnohými gestami a veľavravnými výrazmi tváre, čo je pre Talianov typické a predstavuje to súčasť ich životného štýlu.

Škola

Žiaci v Taliansku navštevujú školu od pondelka do soboty, zvyčajne od 8.30 do 13.30 h. Keď budeš v škole aktívny, ľahšie si medzi spolužiakmi nájdeš priateľov.

Today we had P.E. AT THE BEACH… This is the only school that I will love P.E…

A photo posted by ZACHARY BENETATOS?? (@zacharybenetatos) on

A photo posted by AFS54 ACT5033 (@babaiitoey) on

Jazyk

Úradným jazykom je taliančina, aj keď v rôznych mestách existuje veľa rozličných dialektov. Nezriedka ľudia hovoria po francúzsky a po nemecky, ale napríklad v oblasti okolo slovinských hraníc počuť aj dialekt friuliano. Aby si sa od začiatku medzi Talianmi cítil dobre, už pred odchodom na program sa môžeš začať zdokonalovať v taliančine prostredníctvom online kurzu Rosetta Stone. Keď prídeš do Talianska, v škole ťa dostane na starosť tútor, ktorý bude sledovať tvoj pokrok, pomáhať ti zapadnúť do nového prostredia a pomôže ti aj pri učení taliančiny. Miestni dobrovoľníci ti počas prvých dvoch až troch mesiacov tvojho pobytu určite ponúknu dodatočné hodiny taliančiny.  

Jedlo

Jedlo je pre Talianov zdrojom potešenia, pri stolovaní si užívajú spoločnosť rodiny a priateľov. Priprav sa na štedré porcie, silnú kávu a chutné sladkosti. Fantastický chlieb a syry, jedinečná pizza a cestoviny sú piliermi talianskej kuchyne. Podávajú sa s morskými plodmi, mäsom a čerstvou zeleninou. Z dezertov je na výber široká škála tradičného pečiva vrátane tiramisu – bohatý koláč, ktorého názov v sebe nesie význam “vytiahni ma hore – zlepši mi náladu” (angl.: pull me up), pretože po jeho zjedení sa budeš cítiť spokojne a sýto.

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Objav programy Taliansko