Zisti, prečo je Francúzsko oveľa viac než len Paríž. Objav malé mestá a dediny, regióny, ktoré sú od seba odlišné. Ponor sa do kultúry, ktorá je po celom svete preslávená vďaka jedlu, architektúre, filozofii a umeniu. Jednoznačne musíš navštíviť prekrásny vidiek, ktorý sa ťahá od Atlantiku po Alpy a od Lamanšského prieplavu po Stredozemné more.

Tvoji francúzski kamaráti budú pravdepodobne tráviť čas v parkoch alebo kaviarniach a cez víkendy nezmeškajú žiadne akcie a oslavy. Obľúbené športy mladých ľudí sú futbal a basketbal.

A photo posted by AFS France (@afs_france) on

Hostiteľská rodina a komunita

Pravdepodobne budeš žiť vo vidieckej oblasti Francúzska. Tvoja hostiteľská rodina ťa pozdraví priateľským pozdravom – bozkom na líce. Očakávaj, že ťa budú brať ako člena rodiny, ktorý sa zapája do bežných rodinných aktivít, teda do pomoci s domácimi prácami.

Škola

Je takmer isté, že budeš navštevovať základnú štátnu školu (ak máš menej ako 15 rokov) alebo gymnázium (ak máš od 15 do 18 rokov). Niektorí AFS študenti navštevujú súkromné školy. Školský deň zvyčajne trvá od 8.00 do 17.00 alebo 18.00 h, pričom v stredu býva vyučovanie kratšie. Môže sa stať, že budeš chodiť do školy aj v sobotu ráno. Študenti majú zvyčajne dvojtýždňové prázdniny po každých šiestich týždňoch v škole. Školy kladú veľký dôraz na výučbu, takže počas týždňa neponúkajú veľa mimoškolských aktivít. Vo svojom voľnom čase však môžeš navštevovať športové krúžky alebo dramatické kluby.

A photo posted by samiraiele (@samiraiele) on

Jazyk

Oficiálnym jazykom Francúzska je francúzština. Pred príchodom na program by si mal poznať aspoň jej základy. Pred začiatkom programu aj počas neho budeš mať prístup k online jazykovému kurzu.

Jedlo

Pre Francúzov je jedlo veľmi dôležité. Keď nejedia, radi sa rozprávajú o jedle, ktoré pripravujú dôkladne a je veľmi chutné. Francúzi majú radi široký výber syrov, ale aj miestne špeciality ako foie gras (pečeňovku), escargots de Bourgogne (slimáky), palacinky a cassoulet. Francúzske koláče a syry sú populárne po celom svete.

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Objav programy Francúzsko