Dánsko je polostrov so 400 ďalšími ostrovmi v Severnom mori. Je to most medzi Škandináviou a kontinentálnou Európou. Táto priateľská severná krajina je mozaikou moderných kozmopolitných miest, jednoduchosti, historickej architektúry ovplyvnenej nórskymi tradíciami, rozprávkových dediniek, mestských trhov, kostolov a zámkov. Je to plochá krajina s mnohými jazerami, farmami a lesmi. Ulice takmer bez jediného auta sú ideálne na bicyklovanie alebo na pokec s kamarátmi v niektorej z mnohých kaviarní. Dáni majú svoj vlastný životný štýl, ktorému hovoria “hygge”, čo značí, že si vážia svoj osobný priestor a radi žijú pohodlne a útulne.

Víkendy pre tínedžerov zvyčajne znamenajú párty, posedávanie v kaviarňach alebo návštevu kina. I keď veľmi populárny je futbal, nemôžeme zabudnúť ani na plávanie, plachtenie a veslovanie. Veď kdekoľvek sa ocitneš, vždy to bude maximálne hodinu od pobrežia.

Family members❤️??? #kobenhavn #肖畅的丹麦生活 #hugge #boat

A photo posted by ChangXiao (@lettyshaw233) on

Hostiteľská rodina a komunita

Môžeš žiť hocikde v Dánsku, dokonca aj v Grónsku či na Faerských ostrovov, ale pravdepodobne vždy vo vidieckej alebo v prímestskej oblasti. Dánske mestá sú blízko seba, takže sa môžeš pohodlne spoľahnúť na hromadnú dopravu. Dáni majú veľmi súdržný rodinný život, preto s obľubou každý večer všetci spoločne chystajú večeru. Najlepšie je riadiť sa podľa tvojich hostiteľských súrodencov, no buď samostatný, rob si domáce úlohy a pomáhaj okolo domu.

Škola

Zrejme nastúpiš do prvého alebo druhého ročníka gymnázia, alebo do základnej školy pre žiakov vo veku od 6 do 16 rokov. Škola trvá od augusta do júna, pričom sa vyučuje od pondelka do piatka v čase od 8.00 do 15.00 h. Pravdepodobne budeš mať 5 alebo 6 povinných a jeden alebo dva voliteľné predmety, navyše budeš počas celého roka navštevovať hodiny dánčiny. Škola a spoločenské organizácie ponúkajú rozličné mimoškolské aktivity, napríklad šport, hudobný krúžok, divadelný krúžok, remeselný krúžok alebo návštevy skautských klubov.

I'm definitely gonna miss this squad ??

A photo posted by Gilda Bruno (@_gilbruno) on

A photo posted by Yasser Mashor (@yasserdudayef) on

Jazyk

Hlavný jazyk je dánčina, ale faerčina, grónčina a nemčina sú takisto regionálne oficiálne uznávané. Dáni sú väčšinou celkom dobrí v angličtine, takže znalosť jej základov určite oceníš. AFS ti počas prvých mesiacov pomôže nájsť jazykový kurz a zaobstará ti materiály na učenie dánčiny ešte predtým, ako odídeš na výmenný pobyt.

Jedlo

Dánske jedlo sa skladá z rôznych druhov mäsa a zeleniny. Na obed zvyknú jesť tradičný rozpolený sendvič nazývaný smorrebrod. Večera zvyčajne predstavuje hlavné jedlo a taktiež čas pre celú rodinu, aby sa mohli porozprávať o zážitkoch z prežitého dňa. Dáni obľubujú nakladané slede a solený čierny pelendrek.

A photo posted by Yasser Mashor (@yasserdudayef) on

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Objav programy Dánsko