Terezka získala od AFS čiastkové štipendium do Dánska. Ako sa mala na svojom AFS študijnom pobyte sa môžete dočítať vďaka jej článku (článok je v originálnom znení).

Je odvážne vydať sa do neznáma! slová, ktoré ma už dlhší čas poháňajú vpred, a skladajú moje životné motto. Vždy som bola hyperaktívny človek, ktorý zo všetkého najviac rád na svete skúša nové veci. Stále som hľadala nové možnosti, ktoré ma v študentskom živote môžu posunúť stále ďalej a ďalej!

Náhoda? Jedna z najsilnejšie neovplyvnených javov v našom živote sa z nenazdania  objavila aj pri mne. Naviedla ma na možnosť výmenných pobytov. Nasledovali dlhé konzultácie s mojím domácim tímom (rodinou). Avšak po dlhom vybojovaní ísť za svojím cieľom, a pomoci od AFS, sa tento projekt stal reálnym.

Do posledného momentu v lietadle som necítila žiadnu nevoľnosť alebo pocit strachu. Podvedome som vedela, že aj keď niečo nebude podľa mojich predstáv, dá mi to rozhodne veľa do môjho života!

Zažili ste niekedy pocit, že ste sa na niečo nesmierne tešili, ale v konečnom dôsledku to bolo miliónkrát lepšie ako vaše predstavy? Tak taká bola moja výmena. Najúžasnejším pocitom bolo, že som sa necítila ako na výmennom pobyte, kde sa každý o vás stará, ukazuje vám najatraktívnejšie miesta a jedlá. Tí ľudia, moja dánska rodina, mi vybudovali domov, môj dánsky domov. Cítila som sa síce výnimočná, pretože každý sa chcel so mnou zoznámiť a spoznať ma, ale necítila som sa však inak ako ostatní študenti. Vedela som, že tam jednoducho patrím. Z vlastnej skúsenosti si myslím, že toto je jeden z najťažšie prekonávajúcich problémov zahraničných študentov. Sú zvyknutí na svoje domáce prostredie, a nedokážu sa prispôsobiť novým pravidlám. Ľudia sa nebudú meniť kvôli vám, to vy sa musíte prispôsobiť. To vy ste chceli zažiť niečo amazing.

Nechcem povedať, že na rodinu som mala šťastie, ale MALA!! Získala som svoju skvelú hosťovskú rodinu, ktorá ma naučila, že rodina je najdôležitejšia vec na svete. Trávili spolu veľa času, a od prvého momentu až do teraz som pre nich slovenská časť rodinu. Vďaka nim, mojim dánskym kamarátom, spolužiakom, či iným výmenným študentom, som mohla stráviť NESKUTOČNÉ obdobie svojho života, na ktoré rozhodne nikdy nezabudnem!!!

To nebolo len o spoznávaní novej kultúry a jazyka, ale aj o spoznávaní samého seba. Som rada, že som našla svoj druhý domov. Chcem však pomáhať iným mladým ľuďom, ktorých láka predstava zažiť niečo nové. Preto ma teší, že môžem pokračovať v dobrovoľníckej činnosti.