Nájdeš tu nádherné karibské a pacifické pobrežia, pohoria, vulkány, vodopády, jazerá a ostrovy. Kostarika je viac ako priateľská k životnému prostrediu, je to krajina so silným záväzkom zachovať a ochraňovať prírodu. Kostaričania sú hrdí a priateľskí, no veľmi rôznorodí ľudia, ktorí si užívajú, keď môžu zdieľať svoju kultúru a spoločenské akcie s turistami. Pura vida (užívaj si život) je národné motto. Kostarika nemá národnú armádu, čím demonštruje, ako veľmi si tento štát váži demokraciu, mier a politickú slobodu.

Tínedžeri majú radi filmy, tanec a s obľubou chodievajú von. Šport je tu vskutku populárny, predovšetkým futbal. Nemôžeš vynechať žiadny miestny karneval alebo festival. Tieto udalosti sú pre teba pravou príležitosťou tešiť sa z miestnej kultúry s novými priateľmi.

Hostiteľská rodina a komunita

Môžeš žiť hocikde v Kostarike, no pravdepodobne to bude prímestská alebo mestská oblasť. Veľká rodina je veľmi dôležitá a vážená, preto môžeš očakávať, že rodinný život bude hrať dôležitú úlohu aj počas tvojho pobytu. Stolovanie často sprevádzajú vášnivé  rozhovory o rozličných témach.

Škola

Pravdepodobne budeš navštevovať verejnú školu, ktorá trvá od februára do decembra, s vyučovaním od pondelka do piatka, väčšinou od 7.00 do 16.30 h. Študenti v Kostarike musia nosiť uniformy. V škole alebo v tvojej komunite sa vždy nájde príležitosť na to, aby si sa zapojil do športových turnajov, ale môžeš byť aj členom hudobnej skupiny alebo vstúpiť do rôznych klubov podľa toho, čo ťa zaujíma.

A photo posted by Clara Aiello (@_harley_97) on

Jazyk

Španielčina je v Kostarike hlavný jazyk, no niektorí obyvatelia hovoria aj po anglicky. Pred pobytom nie je podmienkou vedieť hovoriť po španielsky, aj keď základy španielčiny alebo angličtiny sú užitočné.

Jedlo

Zemiaky, vajcia, kukurica, ryža, fazuľa a mliečne výrobky sú bežné potraviny. Mäso alebo ryby sa nemusia nachádzať v každom jedle. V Kostarike nájdeš aj široký výber rôzneho ovocia, zeleniny a ovocných štiav.

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Skúsenosti študentov

Objav programy Kostarika