Brazília je slávna svojimi dažďovými lesmi, plážami a temperamentným mestským životom. Brazílska spoločnosť pozostáva z domorodých ľudí, Portugalcov, Európanov a ľudí afrického pôvodu. Je domovom karnevalov, svetoznámych osláv, susedských festivalov, pouličných sprievodov a hudobných sviatkov. Nič podobné nenájdete nikde inde na svete.

Brazílska mládež sa cez víkendy navzájom navštevuje, stretáva sa v kaviarňach a v centrách miest. Počas roka sa tu koná veľa národných veľtrhov, ktoré určite neobíď. Svetovo preslávený je napríklad známy Carneval. Tínedžeri sa po vyučovaní často učia jazyky v súkromných inštitútoch, alebo sa venujú hudbe, umeniu či tancu. Školy málokedy ponúkajú mimoškolské aktivity, ale pôsobí tu veľa organizácií, kde môžeš pôsobiť ako dobrovoľník, naučíš sa všeličo o spoločnosti a ľahko si nájdeš nových priateľov. Športy, najmä futbal, sú u dievčat aj chlapcov veľmi populárne.

Ľudia

Brazílčania su otvorení a láskyplní.

Hostiteľská rodina a komunita

AFS študenti žijú v celej Brazílii, zvyčajne však v mestách. Rodičia sú ochranárski k svojim deťom, najmä keď ide o dievčatá. Vždy by si mal informovať hostiteľských rodičov o svojich rozhodnutiach či plánoch a pomáhať im s domácimi prácami.

A photo posted by Estefanía Chaile (@eschaile) on

Škola

Budeš chodiť buď na súkromnú, alebo na verejnú strednú školu. Vyučuje sa buď od 7.00 h do poludnia, alebo od 13.00 do 18.00 h popoludní. Je tu približne 10 hlavných predmetov, ktoré musí absolvovať každý študent, ale aj voliteľné predmety ako varenie či umenie. Uniformy nie sú na každej škole, ale keď sú, pravdepodobne ide o džínsy a školské tričko.

Jazyk

Oficiálnym jazykom v Brazílie je portugalčina, hoci angličtinou sa tiež dobre dorozumieš. Základy angličtiny budú pre teba výhodou. Pred príchodom do Brazílie ti AFS umožní hodiny jazyka. Počas prvých mesiacov ti zasa miestni dobrovoľníci pomôžu vymyslieť spôsob individuálneho štúdia jazyka.

❤️

A photo posted by Martina Denti (@martinadenti_) on

A photo posted by Barbara Miranda (@babsimi) on

Jedlo

V Brazílii je stolovanie časom pre rodinu. Na raňajky býva niečo ľahké, no obed a večera sú veľké jedlá s výdatnými porciami. Brazílske jedlo môže byť trochu ťažké. Často sú to grilované mäso, ryby, dusené kuracie mäso, biela ryža, fazuľa a farofa orfarinha (maniok, múka) Jedlá sa zvyčajne podávajú s carne (hovädzie) a zeleným alebo rajčinovým šalátom. Počas roka sú dostupné rôzne druhy ovocia a zeleniny.

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Objav programy Brazília