Brazília bola Miškina vysnívaná krajina a práve preto sa rozdohla študovať jeden rok práve tam. Čo všetko zažila počas svojho roka sa dočítate dole nižšie (článok je v originálnom znení).

Môj rok v Brazílii hodnotím ako niečo nezabudnuteľné. Jednoducho povedané, nezabudnuteľný zážitok. Prečo práve Brazília? Brazília je veľmi odlišná zem od ostatných zemí. Myslím si, že Brazília je dobrá zem na to, keď chcete zažiť niečo dobrodružné, trošku možno poučné a hlavne keď neradi sedíte doma. Jednoducho nezabudnuteľný zážitok na vás čaká presne v BRAZÍLII. Zem samby a futbalu, takže sa tu nudiť určite nebudete. V Brazílii sa toho dá zažiť veľa.

Za celý ten rok, čo som tu som veľa toho precestovala. Brazílčania sú veľkí cestovatelia a tak každé prázdniny som niekde cestovala. Ak sa necestovalo, tak sa chodilo s rodinou piť TERERÉ (typický nápoj v meste, kde bývam). Každú sobotu som bola niekde s kamarátmi, napríklad v kine alebo sa zorganizovala nejaká tá barbeque, pozvali sa všetci, ktorých ste poznali a mohlo sa spievať, tancovať a jesť. A v nedeľu sa zobralo tereré a išlo sa. Jasné, že bolo nedelí, kedy sa nič nerobilo, ale keďže je to zem futbalu, tak sa aspoň celý deň sedelo pri futbale a fandilo sa akémukoľvek tímu. 

Keby som mala zhodnotiť, čo mi tento rok vzal, dal a berie? Ani neviem, na rok mi vzal moju rodinu, vzal mi mojich kamarátov, ale na druhej strane mi dal nových kamarátov a novú rodinu. Moju brazílsku rodinu. A čo mi berie? Neberie mi vlastne nič. Tento rok mi môže akurát niečo dať, dáva mi nové skúsenosti, stavia ma niekedy do veľmi vtipných situácii a vlastne do situácii, ktoré by som inokedy asi nezažila. 

Zoznamovanie s novými spolužiakmi bolo vtipné. A to kvôli jednej veci. Ja som totiž nevedela ani troška po portugalsky. Jediné, čo som vedela bolo Oi, tudo bem. A tak aj keď sa všetci chceli so mnou rozprávať, tak sa to nedalo. Keď som sem išla, tak som si myslela, že budú vedieť po anglicky a tak to nebude problém, ale mýlila som sa. Nie, že by nikto nevedel, ale 70% ľudí tu po anglicky fakt nevedelo. To bolo aj tým, že ma dali do školy, kde sa angličtina učila fakt biedne, ale kamarátov mám. Pár z nich so mnou hovorilo po anglicky, asi jedno dievča a ostatní sa o to aspoň pokúšali. 

Je veľmi dôležité akú máte hostiteľskú rodinu. Ja som po 4 mesiacoch menila rodinu, teraz mám rodinu, ktorá je v pohode. Trávim čas s kamarátmi a veľmi rada trávim čas so svojou mamou a sestrou. Mám aj otca a brata, ale tí sedia len pred televízorom a pozerajú futbal a tak s nimi trávim čas často len pred televízorom a keď jedávame. Ale mám ich rada a myslím si, že aj oni mňa. 

Voľný čas? Trávim ho ako sa len dá. Cestujem s rodinou a podobne. Cez víkendy trávim čas so svojimi kamarátmi. Chodí sa tancovať, jesť a aj do kina a hlavne nesmie chýbať nakupovanie. To tu dosť zbožňujú. S rodinou trávim voľný čas chodením do kina a chodíme hlavne spolu na spoločné večere, taký večer v kruhu rodiny. 

Portugalčina je veľmi zvláštny jazyk. Niekedy sa musím smiať nad tými slovíčkami, ale čo sa týka zvládnutia, myslím si, že nie je problém. Na začiatku to bolo vtipné, lebo som nepočula vo vete ani jedno slovíčko, ale za tri mesiace som si tú portugalčinu osvojila a tak učenie išlo ľahšie. Za pol roka som hovorila už úplne dobre a vždy som bola pochválená za to ako dobre hovorím v tomto jazyku. V štúdiu portugalčiny by som rada pokračovala, aj keď gramatika je veľmi ťažká. No, určite by som ju chcela študovať. Je to vtipný jazyk a dohovorím sa v Paraguay a Argentíne úplne v pohode a tak by som mohla ísť na výlet. 

Spolupráca s AFS je fajn. Tu v Brazílii všetkým všetko veľmi dlho trvá a radi zabúdajú a tak ani AFS Brazília nie je výnimkou. No, ak si dáte záležať na tom, čo chcete a budete im stále volať a dožadovať sa niečoho tak to je v pohode. Ono to záleží aj od toho s kým hovoríte, napríklad prezidentka AFS v mojom meste je v pohode. Vždy som všetko vybavila, keď som potrebovala, len som si musela dohliadať na to. Predsa len to bola vec, ktorú som chcela ja.