Belgicko je domovom Európskej únie a NATO. Krajinu ovplyvnili Francúzi, Holanďania, Rakúšania a Španieli a práve to z nej robí jedinečné miesto s množstvom tradičných kultúr. Svoj pobyt stráviš na juhu Belgicka, vo Valónsku, kde väčšina ľudí hovorí po francúzsky.

Belgickí tínedžeri zvyčajne majú radi športy, najmä futbal a bicyklovanie.  obľubou chodievajú na koncerty, do kina a cez víkendy sa venujú skautingu. Tvoj spoločenský život bude zrejme spätý s rodinou a malou skupinou kamarátov.

Ľudia a spoločnosť

Belgičania sú zvyčajne tolerantní, prispôsobiví, skromní a otvorení. Oceňujú súkromie, majú radi bezpečný a pohodlný život, tvrdo pracujú a sú disciplinovaní.

Budeš žiť v južnej časti Belgicka, kde sa hovorí po francúzsky, najčastejšie na predmestí alebo na vidieku. Mestská doprava je dobre organizovaná a bezpečná, takže ti to umožní preskúmať okolie, kedykoľvek budeš mať príležitosť.

AFS family ❤️#Afs #afsbelgique #afsbe #afslux #family #exchangestudents #belgium

A photo posted by Emma Williams (@emmawilliamzz) on

A photo posted by AFS Belgique (@afsbelgique) on

Škola

Čo sa týka školy, budeš študentom gymnázia alebo odbornej školy. Najčastejšie vyučovanie trvá od 8.00 do 16.00 alebo do 17.00 h, len v stredu popoludní je voľno. V Belgicku je bežné veľa študovať a sústrediť sa na akademický úspech. Najbežnejšie predmety sú flámčina, matematika, dejepis, geografia, vedy, náboženstvo alebo etika a telesná výchova.

Jazyk

V tejto oblasti sa najčastejšie hovorí po francúzsky, no veľa ľudí rozpráva po flámsky či po nemecky a sú celkom zdatní aj v angličtine. Pred výmenným pobyt by si mal vedieť základy francúzštiny. Aby si v jazyku sa mohol zdokonaliť, AFS ti sprístupní online jazykový kurz Rosetta Stone už pred pobytom, ale aj počas neho, a v prvých týždňoch pobytu ti pomôže nájsť hodiny francúzštiny. Ovládanie angličtiny ti určite na začiatku tvojho programu pomôže.

Bruxelles ??

A photo posted by Emma Williams (@emmawilliamzz) on

Jedlo

Belgická kuchyňa je oveľa viac ako len čokoláda a pivo. Určite ochutnáš wafle, hranolčeky alebo dusené hovädzie so zemiakmi a chlebom. Belgičania si jedlo vychutnávajú, takže budeš mať dosť času okúsiť každú chuť. Väčšina ľudí považuje spoločné stolovanie za veľmi dôležité, no najdôležitejšia je pre nich večera.

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Objav programy Belgicko (Valónsko, francúzska časť)