Tolerancia a diplomacia sú kľúčové slová pre Belgicko, krajinu, ktorá bola ovplyvnená francúzskou, holandskou, rakúskou a španielskou kultúrou. Tvoj program ťa zavedie do severnej časti Belgicka nazývanej flámska časť.

Belgickí tínedžeri sú veľmi neformálni, majú radi šport, predovšetkým futbal a cyklistiku, radi navštevujú koncerty, kiná alebo cez víkendy sa venujú skautingu. Tvoj spoločenský život bude pravdepodobne spätý s rodinou a skupinou priateľov.

Ľudia a komunita

Belgičania zvyknú byť tolerantní, flexibilní, skromní a majú otvorenú myseľ. Cenia si súkromie, majú radi bezpečný a komfortný život a sú pracovití. Budeš bývať v severnej časti Belgicka, pravdepodobne na predmestí alebo na vidieku. Verejná doprava je veľmi dobre organizovaná a bezpečná, čo ti umožní preskúmať okolie vždy, keď budeš mať chuť. Populárnym dopravným prostriedkom je bicykel.

A photo posted by Francesca Zanni? (@queenfz_) on

Škola

Pravdepodobne budeš navštevovať všeobecnú strednú školu, ale môže sa stať, že budeš navštevovať odbornú strednú školu. Vyučovanie zvyčajne trvá od 8.00 do 16.00 alebo 17.00 h s tým, že v stredu popoludní je voľno. V Belgicku je bežné veľa sa učiť a sústrediť sa na akademický úspech. Obvyklé predmety sú flámčina, matematika, dejepis, geografia, vedy, náboženstvo alebo etika a telesná výchova.

Jazyk

Ľudia vo flámskej časti Belgicka rozprávajú po flámsky – belgická verzia holandčiny. Veľa ľudí hovorí aj po francúzsky a anglicky. Aby si sa naučil používať holandčinu, AFS ti poskytne prístup k online jazykovému kurzu Rosetta Stone ešte pred začatím programu. AFS ti však zabezpečí hodiny jazyka aj počas prvých týždňov programu. Plynulá angličtina už pred začatím programu ti určite pomôže.

A photo posted by Francesca Zanni? (@queenfz_) on

Jedlo

Belgická kuchyňa predstavuje oveľa viac ako skvelú čokoládu a pivo – určite si budeš vychutnávať wafle, hranolčeky, mušle a carbonade flamande (dusené hovädzie) so zemiakmi a chlebom. Belgičania sa s jedlom neponáhľajú, takže budeš mať čas pochutnať si na každej chuti. Pre väčšinu rodín je spoločné stolovanie veľmi dôležité, najmä večer.

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Objav programy Belgicko (Flámska časť)