Thajčanka Pin hodnotí svoj pobyt na Slovensku (článok je v originálnom znení).

Chcela by som na začiatok podotnúť, že sa mi ani nechce veriť, že som tu skoro 10 mesiacov. Čas letí a ja som získala mnoho skúseností a spomienok. Naučila som sa ako riešiť problémy a stretla množstvo ľudí, bez ktorých si už ani neviem život predstaviť. Znamejú pre mňa tak veľa.

Zo začiatku to bolo pre mňa skutočne náročné zvyknúť si na slovenskú kultúru a ľudí. Ale počas tohto obdobia mi Petra veľmi pomohla radami ako sa prisôsobiť a ako komunikovať s ostatnými. Skúšala som to 3 mesiace, ale s mojou prvou hostiteľskou rodinou to akosi nevyšlo. Tak počas Vianoc som vymenila rodinu. Bolo mi to síce veľmi ľúto, že nám to spolu neklapalo, ale Petra ma uistila, že je to v poriadku a že sa za to nemám obvyňovať. So zmenou rodiny sa aj môj pobyt na Slovensku zlepšil.

Vždy som sa chcela naučiť lyžovať, asi preto, že som z Thajska a v Thajsku sneh nemáme. AFS zorganizovalo lyžiarsky zájazd do Martina. Bolo to po prvýkrát, čo som stála na lyžiach a veľmi mi to nešlo, ale dobrovoľníci mi pomohli aj s týmto. Potom som si lyžovanie užívala a dobre som sa bavila. A tiež sa mi páčil aj splav Oravou. Zostala som 3 dni v náhradnej hostiteľskej rodine a boli naozaj milí a ústretoví.

Uvedomila som si, že Slováci sú naozaj pohostinní a chápaví. Ak som spravila nejakú chybu, uistili ma, že je to v poriadku a aby som sa netrápila. A aj moji spolužiaci ma veľmi povzbudzovali, keď som pomaly začala hovoriť po slovensky. Zo začiatku som bola veľmi hamblivá a bála sa s nimi komunikovať. Všetko je lepšie škola, rodina aj kamaráti teraz. Ja sama som sa stala sebavedomejšia a nebojím sa niečo spýtať alebo sa pustiť do niečoho nového. Táto krajina pre mňa veľa znamená, nakoľko mi pomohla rásť ako človeku, dospieť a byť nezávislá. Vďaka rodina, priatelia, kontaktná osoba a škola, že ste ma vyviedli z mojej komfortnej zóny. Spravili ste pre mňa veľa. Cítim sa šťastná, že som mala šancu sem prísť. Táto lekcia so mnou zostane navždy.