Taliansko sa stalo Samovým druhým domovom. V jeho článku (článok je v originálnom znení) píše, aký je jeho doterajší študijný pobyt.

Volám sa Samuel a práve prežívam v Taliansku najkrajší rok svojho života. Taliansko je známe ako krajina dobrého jedla a priateľských ľudí, čo môžem potvrdiť, ale ponúka oveľa viac, čo môžete ako výmenný študent získať.

Príchod do novej krajiny je akoby ste sa znovu narodili. Ste úplne prázdny ako nepopísaná tabuľa. Zrazu stretnete veľa čudných ľudí a rodinu s ktorou máte prežiť ďalší rok.  Ja som sa dostal do perfektnej rodiny a vychádzame spolu výborne. Samozrejme, nie sú to biologickí rodičia a ani nikdy nebudú ale sú to úžasne starostliví ľudia, za ktorými môžem vždy prísť a vyriešiť s nimi všetky problémy.

Potom sú tu prví priatelia. Predstavte si, že ste tu, v novom “stave”, v novej škole, neviete sa dohovoriť, ukážu vám dvere do ktorých máte vstúpiť a čo teraz ? Ak  nie ste úplný extrovet (čo ja teda nie som), budete potrebovať dobrú dušu, ktorá príde a postará sa o vás. A tento človek potom znamená  pre vás dôležitý bezpečný bod. Pretože práve on je ten, kto vám pomohol a na to nikdy nezabudnete. Aj ja ho mám. Je to Matteo a aj keď nie sme spolužiaci, vždy ráno naňho čakám a spolu chodíme do školy. Ako plynie čas, objavujú sa ďalší ľudia. Ak máte to šťastie, že ste na juhu Talianska, je ich naozaj veľa ale tí prví zostanú najdôležitejší. Jednoducho viete, že im môžete hocikedy zavolať a ísť spolu na večeru a viete, že to bude aj keď skončí výmenný pobyt. Počas pobytu získate aj nových priateľov z iných krajín, už teraz mám pozvanie do Nemecka, Fínska, Srbska, Hondurasu, Poľska, Španielska a Japonska. A čo môže byť lepšie ako pocit, že kdekoľvek pôjdete ste už dopredu vítaný.

Po rodine a prvých priateľoch nasleduje jazyk. Taliansky som nevedel ani slovo (okrem pár lekcií online) a teraz po pár mesiacoch som už schopný sa dorozumieť v bežných situáciách.  Samozrejme stále musím rozmýšľať a nepoznám slovíčka a to vôbec nehovorím o gramatike, ale už veľa rozumiem a občas už aj bez rozmýšľania. Určite sa mám ešte čo učiť, ale každý deň sa to zlepšuje a som si istý, že kým sa vrátim domov budem rozprávať veľmi dobre. Na druhej strane už zabúdam angličtinu a dokonca aj slovenčinu.

Kultúra je ďalšia vec, s ktorou sa musíte stotožniť. Najprv si uvedomujete novú kultúru a jej hĺbku, Taliansko je špecifické tým, že sa líši od mesta k mestu. Ja som v Gravine, Puglia, čo je na juhu a tu cítite  rozdiel už aj v jazyku, keď cestujete do mesta vzdialeného 50 km. Ale nie je to len o tom, že pochopíte  novú kultúru, uvidíte svet inými očami ale začnete sa pozerať inak aj na vlastnú kultúru. Ja som nemal rád slovenskú kultúru ale čím viac sa pozerám späť, tým viac jej začínam rozumieť, nieže by som ju mal už rád, ale vidím ju už jasnejšie. Takže  počas výmeny okrem nového života máte aj možnosť vidieť aký je skutočne váš starý život. A to sa nedá, pokiaľ  ho nevidíte z diaľky.

A nakoniec cestovanie a zábava je tiež neoddeliteľnou súčasťou výmeny. Vidíte nové miesta, stretnete nových ľudí, ochutnáte jedlá, chodíte na party  (žiadne iné nie sú také ako talianske) a aj ďalšie úžasné veci. Ešte som veľa necestoval,  bol  som v Ríme a menších mestách v okolí, ale na druhej strane v októbri som plával v mori a v novembri zbieral olivy. Je to úžasné a neviem si predstaviť, že  raz pôjdem domov. Ale viem, že  všetko čo zažijem so mnou zostane navždy, navždy budem mať domov a priateľov aj tu. Toto miesto zostane so mnou navždy, pretože mi dá nielen 1 rok života ale aj úplne nový život a to je tá najlepšia časť výmeny.