Mária sa zúčastnila sústredenia v Belgicku, ktoré je určené pre ázijských študentov, ktorí strávili svoj trojmesačný program v Európe. V článku sa s vami podelí o svoje skúsenosti z tohto sústredenia (článok je v originálnom znení).

Program PEACE je pilotným projektom AFS, ktorého cieľom je budovať vzťahy medzi Európu a Áziou prostredníctvom vzájomnej spolupráce pri riešení globálnych výziev pre svet. Nato, aby sa PEACE projekt dostal do povedomia spoločnosti v jednotlivých krajinách Európy a Ázie je však potrebné priblížiť jeho význam a víziu členom AFS. Za týmto účelom sa na PEACE-campe v Bruseli stretlo 6 AFS ambasádorov z celej Európy a 6 členov organizačného tímu. Aby sme ako AFS ambasádori( zo Slovenska, Poľska, Portugalska, Maďarska, Talianska a Islandu) lepšie vnímali ako taký PEACE program prebieha, mali sme možnosť zúčastniť sa prezentácii projektov stredoškolákov z Ázie. Tí sa okrem 3 mesačného štúdia na jednej z Európskych stredných škôl zamerali i na prácu na rôznych rozvojových projektoch v Poľsku, Maďarsku a Taliansku.

Bolo úžasné sledovať, ako sa počas tak relatívne krátkeho obdobia dokáže mladý človek stať nositeľom zmeny do spoločnosti v ktorej žije. Či už prostredníctvom sociálnej, environmentálnej či akejkoľvek rozvojovej pomoci, každý z týchto stredoškolákov si našiel spôsob, ako zanechať stopu vo svojej hostiteľskej krajine. Zároveň sme sa my ambasádori mali možnosť so študentmi i osobne porozprávať a zistiť, čo si z programu odnášajú a ako táto skúsenosť zmenila ich pohľad na najpálčivejšie globálne problémy sveta. Pre nás to bol výborný spôsob, ako sa o programe dozvedieť viac pred tým, ako ho predstavíme študentom v našich krajinách. Okrem toho sme dostali od organizačného tímu skvelé tipy, ako ideu PEACE program komunikovať kreatívne a zaujímavo. Prostredníctvom workshopov a diskusii mal každý z ambasádorov príležitosť nato, aby si našiel formu, ktorú pre svoju domovskú krajinu považuje za najvhodnejšiu.

V neposlednom rade bol tento týždeň strávený v Bruseli i skvelou príležitosťou na prehlbovanie vzťahov a odovzdávanie skúseností medzi jednotlivými organizáciami AFS po celom svete. Teraz je rad na nás, účastníkov PEACE-campu v Bruseli, aby sme tieto skúsenosti odovzdávali ďalej.