Sofia strávila pol rok v Nitre cez AFS organizáciu a za ten čas na naučila skoro dokonale po slovensky! Prečítajte si, aký bol jej pobyt (článok je v originálnom znení).

Môj výmenný rok bol najlepším zážitkom môjho života.

Myslím že som mala veľké šťastie vďaka úžasnej hostiteľskej rodine, ktorú som mala. Vďaka nim som sa cítila, akoby som mala druhý domov. Tento zážitok otvoril moju myseľ, prinútil ma vyrásť a vážiť si mnoho vecí. Naučila som sa, že keď sa snažíme, všetko je možné.

Prvé dni boli najťažšie, pretože som nepoznala jazyk a nevedela som po slovensky povedať ani slovo. Ale potom čo som sa deň po dni veľmi snažila, nezáležiac na tom, ako veľa chýb som robila, bola som na konci druhého mesiaca schopná rozprávať bez problémov.

Ľudia, ktorých som tam stretla, boli tým najlepším zážitkom z môjho pobytu. Od prvej chvíle som bola prekvapená vďaka dobrote, zdvorilosti a pohostinnosti slovenských ľudí. Každý chcel vedieť o mojej krajine a pýtal sa ma, či potrebujem nejakú pomoc. I keď sme niekedy nedokázali jeden druhému dokonale rozumieť, všetci tam boli vždy pre mňa, snažiac sa ukázať mi niečo nové na ich krajine, alebo vedieť o mojej.

Tiež môžem povedať, že s ostatnými študentmi z AFS sme vytvorili malú rodinu.

Naučila som sa veľa o rozličných hodnotách a rôznych spôsoboch života. Tiež som sa naučila o mojej  vlastnej kultúre. Byť ďaleko preč od domova na niekoľko mesiacov ma prinútilo uvedomiť si, aké nádherné dokážu byť rozdiely.

Výmenný pobyt zmenil môj život, a ja si navždy budem pamätať všetky nádherné chvíle, ktoré som zažila na Slovensku, mojom krásnom druhom domove.