Paola z Talianska strávila na Slovensku tri mesiace v dedinke vedľa Bánoviec nad Bebravou. V článku píše o tom, ako si na našu krajinu postupne zvykala a ešte oveľa viac (článok je v originálnom znení).

Pred 8 mesiacmi som dostala možnosť zúčastniť sa 3 mesačného pobytu na Slovensku. Bola to tá najlepšia skúsenosť, ktorú som mohla dostať. Vďaka tomu, som zistila, čo by som chcela v živote robiť a veľa som sa naučila. Slovensko je malá ale veľmi milá krajinka. Čo ma prekvapilo, bolo dodržiavanie pravidiel a presnosť. Na Slovensku som žila v rodinnom dome v malej dedine. Cítila som sa tam ako doma v Taliansku, pretože deti sa hrávali na ulici a  babka mi často nosievala koláče.

Moja hostiteľská rodina sa skladala so 14 ročnej sestry, 6 ročného brata a mladých zamilovaných rodičov. Celý môj pobyt ma viedli k športu, vyskúšala som si tanec , bicykel beh aj pilates. Na začiatku to bolo dosť náročné ale časom sa šport stal súčasťou môjho životného štýlu.

Medzi slovenskou a talianskou domácnosťou sú mierne rozdiely napríklad pred tým ako vojdeme do domu si nevyzúvame topánky. Taktiež nejeme sladké na obed. Pamätám si ako som prvý krát  jedla na obed sladké koláčiky a čudovala sa.

Slovenská organizácia AFS je nesmierne dobrá, ľudia s dobrovoľníci v nej sú veľmi ochotní, milí a vždy na blízku, keď človek niečo potrebuje.

Nestačila by ani celá knižka nato, aby som opísala svoje zážitky a skúsenosti, ale pokúsim sa to stručne opísať.

Tri mesiace preč z domu mi veľmi pomohli, naučila som sa aké dôležité je počúvať ľudí, naučila som sa aké úžasne je bývať so súrodencami. Často som sa stretávala s ľuďmi z odlišných krajín ako Rusko, Argentína, Mexiko alebo Japonsko. Všetci sme boli rozdielni ale zároveň tak blízky. Naučila som sa o nových kultúrach a stala som sa členom jednej veľkej rodiny AFS. Moje zážitky a spokojnosť je 100%. Nezáleží na tom akej sme pleti, národnosti, vierovyznania všetci sme jedna rodina. Veľké ďakujem AFS.