Aké to je dobrovoľníčiť v organizácii AFS vám od prvého kontaktu až po súčasnosť priblíži naša dobrovoľníčka Saša z Nitry (článok je v originálnom znení).

Dobrovoľníčiť v AFS som začala v roku 2015. Jedného dňa, keď som blúdila internetom a rôznymi stránkami, ma veľmi zaujala info na stránke AFS. Písalo sa tam, že organizáciu tvoria z veľkej časti dobrovoľníci. Povedala som si, že to vyskúšam a onedlho sme sa skontaktovali s jednou skúsenou dobrovoľníčkou, ktorá mi na stretnutí vysvetila filozofiu AFS a čo ako dobrovoľník môžem robiť.

Moje prvé skutočné “dobrovoľníčenie” bolo na popríchodovom sústredení, ktoré bolo organizované pre slovenských študentov, ktorí prišli po roku zo zahraničia. Mojou úlohou bola pomoc pri rôznych aktivitách. Nebolo to nič náročné a stačilo byť trošku vnímavý. Atmosféra na sústredení bola super, študenti rozprávali  svoje zážitky (niektorí ešte s prízvukom) z pobytu a svoje skúsenosti. Analyzovali, čo všetko za ten rok zažili, ako ich to zmenilo a čo sa naučili. Boli to zážitky z prvej ruky, ako sa hovorí.

Ďalšia vec, ktorú môže dobrovoľník robiť je byť kontaktnou osobou. Tak ako každý rok slovenskí študenti majú možnosť ísť do zahraničia, tak aj študenti z rôznych kútov sveta strávia svoj medzikultúrny rok na Slovensku. Ja som mala možnosť byť kontaktnou osobou Davidovi zo Španielska. Skontaktovali sme sa ešte pred jeho príchodom na Slovensko. Zo začiatku sme sa stretávali každý druhý týždeň.  Ak sme sa náhodou niekedy nemali čas stretnúť, tak sme si písali a snažila som sa mu so všetkým pomôcť a poradiť mu. Bola som niečo ako jeho kamarát, ktorý je súčasťou organizácie a zároveň aj domáci, ktorý pozná kultúru a správanie ľudí.

A prečo toto všetko vlastne robím? Dobrovoľníčenie je príležitosť, ktorá mi dala mnoho do života. Mám možnosť stretávať sa s ľuďmi, spoznávať nových ľudí z rôznych krajín, rozšíriť si obzory a vzdelanie, pretože je iné o niečom iba čítať a iné je zažiť. Som neustále v kolektíve mladých a inšpiratívnych ľudí. Dobrovoľníčenie zďaleka nekončí týmto všetkým, každý mesiac dostávame na e-mail mesačnú správu, v ktorej je množstvo iných ponúk, napr. medzinárodné sústredenia dobrovoľníkov vrámci celej Európy a mnoho iného… Kedy inokedy by som mala možnosť stretnúť sa cez jeden víkend s ľuďmi, ktorí práve prišli z Fínska, Ameriky, Islandu, Mexika, Nemecka, Švajčiarska alebo Talianska?

Som veľmi vďačná, že môžem byť dobrovoľníčkou v AFS a veľmi sa teším na ďalšie sústredenia a aktivity.