Natalia z Ruska strávila na Slovensku tri mesiace vo Vrútkach. Niečo z jej AFS pobytu vám priblíži v jej článku (článok je v originálnom znení).

V prvom rade to bola nepochybne najlepšia skúsenosť v mojom živote. Celá výmena bola perfektná. Veľmi sa mi na Slovensku páčilo, najkrajšia bola samozrejme príroda. Keďže som bývala vo Vrútkach, nemohla som sa vynadívať na tie hory a kopce.  Tá ľahkosť bytia je niečo čo mi veľmi chýba. Nemusela som sa starať o nič ako napríklad o školu, známky, alebo domáce úlohy. Mala som úžasnú príležitosť žiť, ako som chcela a robiť čo som chcela. Trošku mi bola zima v dome, kde sa nekúrilo úplne naplo. Bolo to zrejme ekonomické riešenie mojej rodiny, len som jednoducho bola zvyknutá na iné. AFS na Slovensku mi dalo veľa, špeciálne Ivka bola osobou, na ktorú som sa mohla kedykoľvek s dôverou obrátiť a ona mi vždy pomohla. Myslím, že som sa veľa naučila. Zistila som, aký  je skutočný život a vyskúšala som si, aké je to byť v cudzej krajine bez rodiny. To ma zaiste spravilo silnejšou osobou. To využijem napríklad keď pôjdem na univerzitu do iného mesta.

Tiež som si uvedomila, že je veľmi nevhodné začať konverzáciu sťažovaním sa. Teraz, po programe už vidím veci úplne inak. Zmenilo ma to veľmi. Pred programom som sa vždy čudovala, aké by bolo skutočne žiť a teraz si myslím, že som našla odpoveď. Pokúšam sa užívať si každú jednu maličkosť. Vždy keď sa obzriem si uvedomujem viac a viac, že  svet je fantastický a nie je nič lepšie ako tu žiť. Nerozumiem aká to bolo mágia, alebo čaro, alebo toto je určite výsledok môjho výmenného pobytu. Tie tri mesiace boli vynikajúce. Som šťastná, že na Slovensku som objavila silu žiť naplno.