AFS dobrovoľníčky – Saška, Monika a Ivonka sa zúčastnili celočeského dobrovoľníckeho stretnutia v Ostrave – Megavikendu. Prečítajte si ako im bolo a akých workshopov sa zúčastnili (článok je v originálnom znení).

Cez víkend 23. – 25. októbra sme sa zúčastnili akcie Megavíkend, ktorá sa odohrávala v Ostrave v priestoroch gymnázia, kde prebiehali všetky aktivity a kde sa aj spalo v spacákoch v triedach, ktoré boli rozdelené na tri kategórie: tichá trieda, normálna trieda a trieda ,,pro pařmeni.“  Pri prihlasovaní na akciu sme mali široký výber workshopov, takže každý si mohol vybrať podľa svojich záujmov. Niektoré boli v angličtine a niektoré v češtine. Každý workshop viedol tréner.

V piatok po príchode bola uvítacia evaluácia a všetci sme dostali visačku s menom a  rozpisom aktivít, workshopov a všetkého, čo sa cez víkend dialo. Samozrejme s časmi, aby nikto nikde nemeškal a bol zorientovaný. Celý večer sa niesol v spoznávacom duchu, ako prvé bolo oficiálne otvorenie a večera. Po večeri sme vytvorili na pokyn organizátorov skupinky s ľuďmi, ktorých sme ešte nepoznali a súťažili sme proti ostatným skupinám v rôznych kategóriach. Veľmi sa nám to páčilo a myslíme si, že to bol veľmi dobrý nápad ako spoznať ostatných účastníkov. Veľmi milo nás prekvapilo, že tam bolo veľa dobrovoľníkov nielen z Českej republiky, ale aj z iných krajín (od Maďarska až po Filipíny), čo nám dalo príležitosť komunikovať aj v cudzom jazyku.

V sobotu sa každý zúčastnil workshopu podľa vlastného výberu, rozdeleného na 4 časti, aby toho na nás nebolo veľa. Hneď po obede sme si mohli zvoliť aj krátku prechádzku po Ostrave, ktorá sa tiež niesla v súťažnom duchu, a podľa mapy sme si spolu v skupinkách prechádzali jednotlivé časti mesta. Večer si pre nás pripravili kvíz. Po zábavnom kvíze sme mali voľno, mohli sme sa vrátiť do školy alebo ostať v sále, kde hrala hudba a všetci sa zabávali.

V nedeľu sme workshopovali iba doobeda a po uzatváracej evaluácii sme mohli cestovať domov.

Počas týchto pár dní sme sa učili o svojej identite, ako sme vďaka nej súčasťou sveta okolo nás, ako je to všetko prepojené s multikultúrnou spoločnosťou, ako neveriť všetkému, čo sa prezentuje v médiách, o sexuálnej diverzite a stereotypoch, rešpektovaní priestoru druhých a o mnohom ďalšom.

Zorganizované to bolo perfektne. Spoznali sme kopec nových ľudí z rôznych kútov sveta, zúčastnili sa zaujímavých workshopov a naučili veľa nového. Musíme povedať, že celý víkend bol úžasný. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo máme organizáciu AFS veľmi rady a veľmi pekne im ďakujeme za možnosť Megavíkendu sa zúčastniť.