Klaudia z Tvrdošína trávi svoj rok v zahraničí vo Švajčiarsku, kde vynikajúco reprezentuje nielen našu organizáciu, ale aj našu krajinu. Prečítajte si ako sa jej toto podarilo (článok je v originálnom znení).

Školský rok vo Švajčiarsku prežívam presne takým spôsobom, akým som sa k príležitosti študovať v zahraničí dostala. Svoju hosťovskú rodinu som stretla na Slovensku na firemnej oslave v lete 2014, kedy som si prisadla k neznámej žene, ktorá sedela sama za stolom. Zmes angličtiny, nemčiny a talianskej gestikulácie nás dostala od domácich zvierat a obľúbenej hudby k téme „ja a štúdium“. Po nesmelom vyrieknutí môjho sna o roku strávenom v zahraničí, mi bez mihnutia povedala, že má v dome miesta dosť a pokojne môžem vo Švajčiarsku zostať celý rok. Dámy a páni, táto energická žienka je aktuálne moja hosťovská mama.

Vďaka náhode, istej dávke šťastia a hlavne túžbe robiť to, čo chcem, sa mi tak ako na Slovensku, aj v cudzej krajine otvorilo mnoho dverí. Po spontánnom nápade zúčastniť sa podujatia „Open Stage“ v Zürichu ma v ten istý večer oslovili hľadačky talentov a pozvali na prvé výberové kolo talentovej súťaže, ktoré sa konalo necelých štyridsaťosem hodín po našom stretnutí. Že išlo o súťaž Švajčiarsko má talent, som si uvedomila až na mieste diania. Od toho momentu nabral môj výmenný pobyt na obrátkach.

Keď som na castingu v divadle po uklonení sa uvidela celé publikum na nohách, nezmohla som sa na slovo. O niekoľko mesiacov neskôr si pre mňa moja hosťovská rodina pripravila prekvapenie – do domu nám počas večere napochodoval televízny štáb, ktorý mi oznámil, že som postúpila do dvadsiatky súťažiacich v semifinále.

Tým dňom sa začalo to najradostnejšie obdobie môjho pobytu mimo Slovenska. Intenzívne sa popri škole venujem spevu, vďaka znalosti jazyka spoznávam stále nových, úžasných ľudí, a čo je na tom všetkom najkrajšie, naplno si uvedomujem, že aj táto krajina, a hlavne ľudia v nej, mi pomohli nájsť si tu svoj druhý domov.