Ana je dievča z Mexika, ktoré prišlo na rok na Slovensko, aby spoznala našu kultúru. Jej program sa pomaly končí a tak píše, prečo si Slovensko zamilovala (článok je v originálnom znení).

Nemôžem uveriť ako rýchlo mi tu ušiel čas. Akoby to bolo len pred niekoľkými týždňami, keď som sa lúčila s mojou rodinou a kamarátmi. Som veľmi šťastná že som si vybrala Slovensko. Nie len kvôli úžasným ľuďom, ktorých som spoznala od kedy som prišla, ale aj kvôli tomu, čo všetko som sa tu naučila.

Obom mojim rodinám nikdy nebudem môcť vyjadriť všetku tú vďaku. Nie len za to čo všetko pre mňa spravili, ale aj za to, že sa cítim ako člen ich  rodiny.

Tiež som veľmi vďačná AFS a šťastná za všetko. Naozaj som vedela, že môžem rátať s AFS kedykoľvek a páčili sa mi všetky aktivity a výlety, ktoré pre nás zorganizovali. Vždy tu boli aby nám pomohli v čomkoľvek. Presne takto by mala vyzerať dobrá organizácia.

Je veľa výrazných rozdielov medzi Slovenskom a Mexikom a to nie len v jazyku a v charakteroch ľudí. Napríklad v Mexiku sme veľmi otvorení k ľuďom a tu nie veľmi. Tu dlhšie trvá vytvoriť si nejaký pevný vzťah s niekým. Ale keď ho už máš, je to niečo čo sa nedá kúpiť.

To čo som sa naučila počas tohto roku môjho výmenného pobytu je neposudzovať ľudí pred tým ako ich spoznám. Byť otvorenejšia k formám myslenia ostatných, využiť čas a užiť si ho lebo prejde veľmi rýchlo. Tešiť sa z každého momentu a z každej osoby ktorú spoznám. Naučenie sa jazyka ti zmení celý tvoj výmenný pobyt a na koniec, jediné čo ti robí tvoje dobré a zlé dni je tvoje chovanie sa. Neľutujem nič a som rada za každú vec, ktorá sa mi stala a za každú osobu, ktorú som spoznala. Určite sa raz vrátim.