Diego z Talianska študoval pol roka na gymnáziu vo Vrbovom. V článku, ktorý napísal, vám porozpráva, čo všetko sa u nás naučil (článok je v originálnom znení).

Bol som na Slovensko pre šest mesiacov, cítil som sa ako doma na Slovenskom. Páči sa mi školský systém a organizácia dopravy. Milujem slovenské jedlo, hlavne polievky. Moja oblubena je kapustnica, ale polievky v skolskej jedalni nie su také dobré.  Bryndzové halusky mi nechutili,  ovci syr nemam vermi rad. Moja hostiteľská rodina to jednoducho úžasní a mili ľudia. Chodíme na vela výletov, prešli sme takmer celé Slovensko, dokonca sme sa nikdy nehádali. Sú pre mňa perfektnou rodinou.

Oproti Talianom ste plachí,  ale postupom času,  ked sa lepšie s daným človekom spoznáte,  ste mili a priatelski.  My Taliani sme naopak velmi hluční a sebavedomí už od začiatku. Občas sa obávate novej kultúry. Veľa z vás čaká, kým niekto iný spravi ten prvý krok.

Naučil som sa adaptovať na nová situácie, nová kultúra, byť viac nezávislý. Užívať si momenty a nestrácať čas. Pozerať na svet z inej perspektívy a veriť sám sebe.