Aký je život v USA a v čom sú hlavné rozdiely, píše Nikola vo svojom článku (článok je v originálnom znení).

Pred ôsmimi mesiacmi som si zbalila celý môj život do jedného kufra a na 10 mesiacov sa moja adresa zmenila zo slovenskej na americkú, konkrétne v Maine. Bola som plná očakávaní. Čakalo ma veľa nového, noví ľudia, nová škola, nový systém. Bolo ťažké rozlúčiť sa s rodinou a kamarátmi, no na druhej strane som sa nevedela dočkať kedy konečne stretnem moju hostiteľskú rodinu, ostatných výmenných študentov a celkovo, keď začnem spoznávať Maine. Samozrejme, že som mala aj nejaké obavy, no tie opadli po pár minútach s mojou americkou rodinou. Sadli sme si už od začiatku, čo „môj rok“ urobilo o to lepším. Všetci máme vášeň v cestovaní a práve preto som mala možnosť vidieť New York City vo vianočnom období, Boston, Burlington a mnoho ďalších zaujímavých miest. Bolo zaujímavé byť súčasťou rodiny, ktorá žije odlišný život od tej mojej. Prekvapilo ma, že aj keď som v Maine, kde je príroda všade naokolo, ľudia to moc nevyužívajú a namiesto menšej turistiky idú radšej do nákupného centra alebo sa niekam odvezú. Taktiež, americké Vianoce majú ďaleko od tých slovenských. Tu je to viac menej o tom, kto si krajšie vyzdobí dom a kto dostal koľko darčekov.

Americká škola je úplne odlišná od tej našej slovenskej. Každý deň začíname od 7:30 a končíme o 14:00, pričom rozvrh máme naplánovaný na dva dni, ktoré sa stále striedajú. Americká škola je o dosť ľahšia ako naša. Vzťah žiak – učiteľ je viac menej kamarátsky, čo sa mi ale celkom páči. Veľkou súčasťou školy sú športy, ktoré hráva skoro každý. Ja som mala možnosť hrať volejbal a momentálne tenis. Pomáhala som taktiež pri školskom muzikáli, príprave na tekvicový festival a podobne. Taktiež som sa zúčastnila suťaže World Quest, kde sa jednému z našich tímov podarilo vyhrať štátne kolo, vďaka čomu ich ideme podporiť na celoštátne kolo do Washingtonu DC, kde strávime 5 dní. Páči sa mi, že každý žiak má možnosť si dať do rozvrhu takzvané „electives“, čo sú hodiny, ktoré majú byť na vyplnenie času a viac menej ide o zábavu. Ja sama som si vybrala hodiny fotografie a učím sa hrať na klavír. A čo sa týka školského „ducha“, všetko, čo je o Američanoch známe je pravda. Sú to patrioti, čo sa ukazuje aj tu. Každý je hrdý na to odkiaľ pochádza, každý je hrdý na svoju školu a neboja sa to ukázať.

AFS USA nám taktiež dáva veľa príležitostí ako tráviť voľný čas s ostatnými výmennými študentmi. Boli sme si spolu pozrieť hokejový zápas Portland Pirates, čo je tu veľká vec, mali sme možnosť stráviť deň v Senáte Mainu, vidieť ako to tam funguje a stretnúť veľa zaujímavých ľudí, vrátane guvernéra a z času na čas si spolu zájdeme na bowling.

Môj výmenný pobyt mi dal do života neskutočne veľa. Splnila som si tu pár snov, spoznala som mentalitu Američanov, mám kamarátov z rôznych kútov sveta, no hlavne som si začala viac vážiť to, čo mám doma. Nikdy som si nemyslela, že mi bude chýbať verejná doprava a už vôbec nie škola, no stalo sa. Počas tohto roku som si uvedomila veľa vecí a zároveň som prišla na to, čomu by som sa chcela v budúcnosti venovať. Veľa ľudí sa ma pýta, či neľutujem to, že som 10 mesiacov vzdialená od mojej rodiny a kamarátov. Samozrejme, že mi všetci chýbajú, ale tento rok mi dal do života omnoho viac ako rok, ktorý by som strávila doma.