Turecko je situované medzi Európu a Áziou. Má unikátnu polohu, aby ukázalo to najlepšie z oboch kontinentov. Úchvatné pobrežie Stredozemného mora sa tu prelína s pohoriami a poľnohospodárskymi pôdami. V prímestských a mestských oblastiach ti bude potešením pozorovať stret modernej a osmanskej architektúry. Nechaj sa uniesť  farebnými trhmi s keramikou, látkami a oblečením, exotickými koreninami a vychutnaj si chutnú tureckú kávu a energetickú stolovú hru tavla.

Najpopulárnejším športom v Turecku je futbal, no ak máš radšej volejbal, basketbal, cyklistiku alebo plávanie, tiež pre teba nebude ťažké nájsť si kamarátov. Veľa tínedžerov trávi voľný čas pozeraním filmov, navštevovaním priateľov alebo chodením na pikniky.

Ľudia a komunita

Svoj pobyt môžeš stráviť kdekoľvek v Turecku, ale je veľmi pravdepodobné, že to bude v blízkosti niektorého z piatich najväčších miest Adana, Izmir, Eskisehir, Istanbul alebo Ankara. Turecké rodiny sa po večeroch radi zhromažďujú, aby si spolu užili večeru, pozerali televízor a vypili čaj. Očakávaj veľa priateľov a rodinných príslušníkov, ktorí sa  radi navštevujú, aby si spolu vypili čaj, kávu a viedli dlhé rozhovory.

Škola

Pravdepodobne sa dostaneš na anatolian high school, čo je stredná škola, ktorá pripravuje študentov na univerzitu. Typický školský deň má 7 až 8 hodín a umožňuje študentom, aby sa špecializovali v matematike, prírodných alebo spoločenských vedách. Väčšina výmenných študentov navštevuje verejné školy, ale niektorí sú zaradení aj do súkromných stredných škôl.

Jazyk

Oficiálnym jazykom je turečtina, ale veľa Turkov sa dohovorí aj po anglicky, po nemecky, po francúzsky alebo po taliansky. Základná znalosť angličtiny je veľmi užitočná. AFS ti poskytne jazykové kurzy, a miestni dobrovoľníci ti pomôžu so štúdiom jazyka v prvých mesiacoch tvojho pobytu v Turecku.

A photo posted by lisa ? (@indigofawn) on

A photo posted by Raquel Martinez (@rademark) on

Jedlo

Turecké špeciality sú veľmi bohaté, rozmanité a možno v nich nájsť štýl stredomorskej aj strednovýchodnej kuchyne. Zeleninou číslo jeden je baklažán, ktorý sa často kombinuje s mäsom a podáva sa s kebabom. Na západnej časti krajiny sa na varenie väčšinou používa olivový olej a bylinky, zatiaľ čo na východnej časti Turecka prevláda mäso a pikantné jedlá, pričom základnými zložkami sú jahňacina, hovädzina a ryža. Na pobreží zasa prevládajú morské plody a ryby všetkých druhov. Ak máš chuť na niečo sladké, máš šťastie, pretože Turecko je známe svojimi dezertmi – najmä baklavou, sladkým pečivom a mliečnym pudingom.

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Skúsenosti študentov

Objav programy Turecko