Thajsko je vstupnou bránou do najjužnejšej Ázie. Vďaka úchvatnej prírodnej kráse, vyzdobeným chrámom, bohatej kuchyni a ruinám starobylých chrámov priťahuje viac turistov než ktorákoľvek iná krajina tejto oblasti. Zažiješ podmanivú a jedinečnú kultúru, chutné jedlo, meditáciu, budhistické chrámy a živé nočné trhy.

Thajské školy sú centrom života mladých Thajčanov a ich sociálny život sa točí okolo školy. Filmy a televízia sú najpopulárnejšou formou zábavy. Obľúbené športy sú futbal, stolný tenis, badminton a volejbal. Mladí ľudia zvyčajne nepijú alkohol a nefajčia.

Ľudia a komunita

Môžeš sa dostať do krajského mesta, malého mestečka alebo do ktorejkoľvek oblasti Thajska od najsevernejších tíkových lesov až po stredozemné farmárske planiny či najjužnejšie tropické pláže. Veľa rodín žije viacgeneračne a navštevovanie príbuzných v iných častiach krajiny je celkom bežné. Rodiny zvyknú spoločne tráviť víkendy doma. Tu môžeš zažiť, ako sú členovia rodiny na seba naviazaní dlhoročnými tradíciami. Vždy predtým, ako pôjdeš von, mal by si požiadať svojich hostiteľských rodičov o povolenie. Thajčania sa navzájom zdravia prostredníctvom wai (zopnú dlane a uklonia sa), aby prejavili rešpekt, a snažia sa žiť na spôsob jai yen (s chladným srdcom), takže zvyčajne neprejavujú emócie.

Škola

Thajsko má veľa typov škôl, ktoré sú zvyčajne centrom komunity. Pravdepodobne budeš umiestnený do jednej zo štátnych škôl. Škola, ktorú budeš navštevovať, ale aj krúžky sú rozličné podľa veku, záujmov a miesta, kde budeš žiť. Školský rok sa začína v máji a končí vo februári s polročnými prázdninami v októbri. Vyučovanie trvá od 7.30 do 15.00 h. Študenti nosia uniformy. Thajské školy ponúkajú predmety zamerané na kultúru, napr. hodiny thajčiny, tanca, šermu, hudby, varenia, výtvarnej výchovy, histórie, budhizmu a meditácie. Vo voľnom čase si môžeš vybrať šport alebo činnosť v oddychových kluboch, kde sa žiaci stretávajú po vyučovaní väčšinou raz za týždeň.  

Jazyk

Thajčina je oficiálnym jazykom Thajska a tento jazyk sa bude používať aj v tvojej hostiteľskej komunite a v škole. Pred pobytom nemusíš vedieť po thajsky. Ľudia zo školy a miestni dobrovoľníci sú veľmi ochotní a určite ti s tým pomôžu.

A photo posted by บัว (@soniadorigo_) on

A photo posted by Raquel Martinez (@rademark) on

Jedlo

Thajská kuchyňa pozostáva z ryže, kari, rýb a zeleniny zmiešanej so štipľavým korením a arašidovými omáčkami. Typické jedlo obsahuje bravčové a kuracie mäso s rôznym ovocím, ktoré je dostupné po celý rok. Väčšina thajských rodín večeria spolu. Rodiny jedia kolektívne. Každý člen má misku ryže, zatiaľ čo ostatné jedlá sú umiestnené v strede stola a sú spoločné. Populárne jedlá sú pad thai (pražené cestoviny na panvici), yam (korenený šalát) a tom yum kung (krevetová polievka ochutená citrónom).

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Objav programy Thajsko