Veľkolepú krajinu v tejto oblasti tvoria snehom pokryté Alpy a trávnaté kopce plné pasúcich sa kráv, ale aj 1500 žiarivých a krištáľovo čistýchi jazier.

Škola vo Švajčiarsku je veľmi náročná. Švajčiarski stredoškoláci sa počas týždňa väčšinou sústreďujú na domáce úlohy. Väčšina z nich sa zapája aj do mimoškolských aktivít, venujú sa športu, navštevujú hodiny hudby alebo sú súčasťou mimoškolského klubu. Cez víkend sa tínedžeri aktívne zapájajú do činnosti rôznych klubov a do lokálnych udalostí, akými sú napríklad dedinské festivaly, gymnastické vystúpenia alebo historické slávnosti. Rátaj s tým, že budeš mať veľa príležitostný chodiť sa lyžovať, pestovať turistiku, stretávať sa s priateľmi v kaviarni.

Ľudia a komunita

Môžeš očakávať, že budeš žiť v niektrom z menších miest nemecky hovoriacej časti Švajčiarska. Niekto zo študentov môže byť umiestnený aj na vidieku alebo vo veľkých mestách. Švajčiarske rodiny bývajú veľmi odlišné. Veľká časť z nich je však usilovná a sporivá, zvyčajne len s jedným alebo dvoma deťmi. Pre väčšinu rodín je dôležité tráviť čas so svojimi blízkimi a zapájať sa spolu do rôznych aktivít. Väčšina rodín vo Švajčiarsku má domácich miláčikov, psa alebo mačku. Počas víkendov ľudia často podnikajú výlety a navštevujú svoju vzdialenejšiu rodinu.

A photo posted by Lucia Bonazzi (@lucia_bonazzi) on

Škola

Švajčiarski študenti sú veľmi ambiciózni a disciplinovaní pokiaľ ide o ich akademické výsledky. Školský systém je postavený na súťaživosti. S vysokou pravdepodobnosťou budeš navštevovať školu, ktorej záverečným výstupom je maturita – teda strednú školu, ktorá pripravuje študentov na univerzitu. Deň sa zvyčajne začína okolo ôsmej hodiny ráno a končí o šiestej večer okrem dní, keď sa vyučovanie končí skôr – zvyčajne v stredu okolo obeda. V školách sa vyučuje sedem povinných predmetov. Sú to národné a cudzie jazyky, matematika, prírodné, humanitné a spoločenské vedy, výtvarné umenie alebo hudba.

Jazyk

So štyrmi úradnými jazykmi (nemecký, francúzsky, taliansky a rétororománsky) je Švajčiarsko skutočne ideálnym miestom na medzinárodné vzdelávanie.

Švajčiarskou nemčinou sa hovorí v nemecky hovoriacich kantónoch krajiny. Francúzština sa používa v západnej časti a taliančina znie v južnej časti. Rétororománčina je jazyk, ktorý pochádza priamo z latinčiny, ktorý sa zachoval a ďalej sa vyvíjal v izolovaných alpských dolinách. Bez ohľadu na to, kde budeš bývať,  predchádzajúca znalosť jazyka je veľmi užitočná a vysoko cenená. Počas prvých týždňov svojho pobytu budeš mať možnosť navštevovať intenzívny jazykový kurz a AFS Švajčiarsko ti poskytne aj online jazykový kurz Rosetta Stone.

A photo posted by Mika (@meecarlao) on

A photo posted by Irene Grossetto (@gin90611) on

Jedlo

Pre rodiny je zdravé jedlo veľmi dôležité. Švajčiarska kuchyňa je zjednotením francúzskej a nemeckej alpskej kuchyne. Jedným z najznámejších pokrmov je fondue, keď sa kocky chleba namáčajú a jedia s roztopenou zmesou syrov ementál a gruyere spolu s bielym vínom. Rosti (nastrúhané vyprážané a chrumkavé zemiaky) sú švajčiarskym národným jedlom. Švajčiarska čokoláda je známa a oceňovaná ľuďmi na celom svete.

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Objav programy Švajčiarsko