Tam, kde sa Európa, Afrika, Stredozemné more a Atlantik prepájajú, sa nachádza fascinujúca história Španielska, rôznorodej kultúry krajiny, kde je päť úradných jazykov – katalánčina, galícijčina, baskičtina, arenčina a španielčina. Vychutnaj si bohatú miestnu kuchyňu, životosprávu, festivaly, architektúru a hudbu. Poprechádzaj sa po farbami žiariacich dedinkách a mestách a zastav sa v pouličných stánkoch na churros máčaných v hustej horúcej čokoláde.

Najpopulárnejším športom je futbal a Španieli sú oddanými fanúšikmi národného tímu La Roja (Červení). Bicyklovanie, basketbal, kurzy a koncerty vypĺňajú väčšinu času mladých ľudí. Víkendové večere sa nesú v duchu párty, filmov či posedení v miestnych kaviarňach alebo na námestiach.

Ľudia a komunita

S najväčšou pravdepodobnosťou budeš žiť v mestskej alebo prímestskej oblasti Španielska, no možno aj na Kanárskych či Baleárskych ostrovoch. Rodiny často obedujú a večerajú spoločne. Zažiješ tradíciu dlhého, viacchodového stolovania a obedňajších siest, keď môžeš ísť domov na obed a zdriemnuť si.) Blízki členovia rodiny sa často navštevujú na obrovských víkendových rodinných stretnutiach.

A photo posted by AFS MIL ?? (@afsmil) on

A photo posted by Josh Mayo (@jvamayo) on

Škola

Pravdepodobne budeš navštevovať súkromnú školu, kde sa vyučujúcu predmety ako španielsky jazyk, literatúra či telesná výchova. Školy fungujú od pondelka do piatka, zvyčajne od 8.00 do 15.00 h, no párkrát do týždňa môžeš mať o niekoľko hodín viac. Študenti bežne volajú učiteľov krstnými menami.  

Jazyk

Španielsko má päť úradných jazykov, ktorými sú arančina, katalánčina, galícijčina, baskičtina a španielčina. Keďže Španielsko je viacjazyčným národom, 70 % študentov sa na pobyte v Španielsku ocitne v dvojjazyčnej komunite, kde španielčina nie je hlavným jazykom, teda sa  nepoužíva v školách a nehovoria ňou ani v hostiteľských rodinách. Štúdium španielskeho jazyka je však povinné a veľa ľudí hovorí viac ako jedným jazykom, takže vždy budeš mať príležitosť komunikovať v španielčine. Navyše AFS ponúka online jazykový kurz španielčiny prostredníctvom The Rosetta Stone, ktorý ťa pripraví na pobyt v Španielsku.

A photo posted by Josh Mayo (@jvamayo) on

Jedlo

Napriek tomu, že každá oblasť v Španielsku má svoje tradičné jedlo, španielska kuchyňa je vo všeobecnosti stredomorská – s množstvom olivového oleja, cesnaku, cibule, paradajok a papriky. Obed je hlavným jedlom dňa a zvyčajne sa podáva okolo 14.00 až 15.00 h, zatiaľ čo večera je bežne okolo 21.00 h, teda v čase, keď sú všetci členovia rodiny doma. Ryby a morské plody sa konzumujú naozaj hojne, no červené mäso a bravčovina sú takisto na stole takmer každý deň. Prostredníctvom tradičných španielskych tapas môžeš ochutnať rôzne druhy španielskych jedál. Určite nevynechaj paellu (ryža so zeleninou a morskými plodmi) a gazpacho (chladná paradajková polievka).  

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Objav programy Španielsko