V Južnej Afrike žije veľa etnických skupín, pričom všetky sú hrdé na svoj jazyk, tradície a náboženstvo. Lokálne kuchyne sú rôznorodé, takže sa priprav na ochutnávanie mnohých nových jedál.

Tínedžeri v Južnej Afrike sa stretávajú najmä v škole a venujú veľa energie štúdiu a čítaniu. Voľný čas často trávia s rodinou, vonku s kamarátmi, rozhovormi o filmoch a športe. Ak miluješ šport, toto je to správne miesto pre futbal, rugby, kriket a nohejbal.

Ľudia a komunita

Pravdepodobne budeš žiť s rodinou, ktorá doma hovorí jedným z jedenástich jazykov Južnej Afriky. Členovia rodiny ťa budú objímať a otvorene vyjadrovať svoje pocity. Slušnosť je veľmi dôležitá. Náboženstvo hrá v juhoafrických rodinách veľkú rolu a účasť na nejakej forme náboženského zhromaždenia je bežná raz za týždeň. Hostiteľské rodiny zvyknú byť starostlivé.

Škola

Školy v Južnej Afrike sú prísne a náročné. Študenti nosia uniformy a majú veľký rešpekt k učiteľom. Pravdepodobne budeš umiestnený na verejnú strednú školu, no podľa bydliska tvojej hostiteľskej rodiny môžeš navštevovať aj súkromnú alebo polosúkromnú školu. Školský deň sa začína medzi 7.30 až 8.00 h a končí sa medzi 14.00 až 15.00 h popoludní. Angličtina sa používa vo väčšine škôl. Ak chceš zažiť školu v afrikánčine, stačí o to požiadať AFS.

Jazyk

V Južnej Afrike je 11 oficiálnych jazykov a niektorí ľudia ovládajú všetky plynulo: zulu, xhosa, sotho a afrikánčina sú v AFS hostiteľských rodinách najbežnejšie, avšak angličtina je veľmi rozšírená. Základná znalosť angličtiny a nejaké poznatky o afrikánčine ti určite pomôžu.

A photo posted by Karoliina Pajari (@karopajari) on

A photo posted by Laura Tran (@tran.laura) on

Jedlo

Mäso je základom juhoafrickej stravy, aj keď kuchyne sú rôznorodé v závislosti od etnicity. Juhoafričania milujú barbecue alebo braais – pomalé grilovanie steakov, kotliet a štipľavých klobás (boerewors) nad horúcimi uhlíkmi. Mnohí Juhoafričania majú radi aj pochúťky zo sušeného mäsa – bilton alebo kukuričnú kašu (pap) s mäsom alebo zeleninou.

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Skúsenosti študentov