Rusko je jedna z geograficky a kultúrne najrozmanitejších krajín. Môžeš tu nájsť všetko – hory, nížiny, lesy, jazerá, rieky i moria. Rusko má veľmi bohatú históriu a silné tradície. Rovnako bohaté je jeho kultúrne dedičstvo v oblasti umenia a hudby.

Mimoškolské aktivity sú súčasťou mládežníckeho života a zahŕňajú napríklad navštevovanie umeleckých alebo hudobných škôl, hodín plávania, posilňovne alebo jazykových kurzov. Skateboardovanie, korčuľovanie alebo bicyklovanie sú tiež populárne.

Ľudia a komunita

Väčšina výmenných študentov sa dostane do malých miest v západnej časti Ruska, do oblastí neďaleko pohoria Ural alebo na juh, do blízkosti Čierneho mora. Môžeš však bývať aj v Surgute na severe alebo vo Vladivostoku na východe krajiny. Rodiny v mestách najčastejšie bývajú v bytoch, rodinné domy sú bežnejšie vo vidieckych oblastiach. Babuška a deduška (starí rodičia) sú v rodine veľmi vážení. Víkendy a prázdniny Rusi často trávia na rodinnej chalupe nazývanej dača.

A photo posted by AFS MOSCOW (@afsmoscow) on

Škola

Väčšina ruských škôl je verejných. Škola sa začína v septembri a končí v máji s troma krátkymi prázdninami. Veľa ruských škôl sa špecializuje na matematiku a vedy. Niektoré školy ponúkajú mimoškolské aktivity zamerané na tanec, hudbu alebo šport. Ako výmenný študent určite dostaneš od svojej novej školy vlastný rozvrh.

Jazyk

Oficiálny jazyk v Rusku je ruština. Používa sa tam však aj ďalších 27 oficiálnych regionálnych jazykov a vyše 100 menšinových jazykov. Pri troche šťastia budeš mať príležitosť naučiť sa nielen ruštinu, ale aj ďalší jazyk navyše. Tvoja hostiteľská rodina pravdepodobne nebude ovládať žiaden cudzí jazyk, čo ti pomôže zdokonaliť svoje jazykové schopnosti oveľa rýchlejšie. Na prihlásenie do programu nemusíš ovládať ruský jazyk. AFS Rusko ti na začiatku programu ponúkne intenzívny kurz a neskôr počas pobytu aj ďalší jazykový kurz. Veľa AFS študentov si na konci programu urobí skúšku z ruského jazyka na univerzite a dostanú štátny certifikát (úroveň B1). Je dobré vedieť, že Rusi radi používajú idiomy (populárne miestne frázy alebo príslovia), takže keď sa niektoré z nich naučíš, budú uchvátení.

Jedlo

Typický ruský deň sa nezaobíde bez troch teplých pokrmov. Polievka na obed je neodmysliteľná. Väčšina jedál obsahuje bravčové mäso, kurča, zemiaky, knedle alebo rezance. Koláče a sladkosti sa podávajú ako dezert. Čaj a káva sú bežné, no čaj má v ruskej kultúre osobitné miesto. Nezabudni ochutnať aj pizzu a sushi na ruský spôsob!

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Skúsenosti študentov

Objav programy Rusko