Filipíny sú treťou najväčšou anglicky hovoriacou krajinou sveta. Majú bohatú históriu a badateľné vplyvy z Ázie, Európy aj Ameriky. Filipínčania slávia sviatky známe ako barrio fiestas, teda miestne slávnosti na počesť ich svätých patrónov.

Tínedžeri na Filipínach navštevujú tanečné školy, zúčastňujú sa športových aktivít. Buď hrajú basketbal, tenis, bedminton či volejbal, alebo pestujú cyklistiku. Často bývajú členmi mládežníckych skupín v kostoloch a iných verejných spolkoch. Pridať sa a byť súčasťou skupiny – to sa očakáva aj od teba.

Hostiteľská rodina a komunita

Žiť budeš pravdepodobne v mestskej oblasti, akou je napríklad hlavné mesto niektorej z filipínskych provincií. Rodinný život je pre tamojších ľudí dôležitý. V jednej domácnosti často žije pokope celá veľká rodina.

coastal clean-up ? #ontopofthejeepney #pilipinas

A photo posted by Nadja Grace (@graceosaa) on

lovin' school!???

A photo posted by @brittanyemmaaa on

Škola

Budeš navštevovať súkromnú školu, v ktorej môžu študovať chlapci aj dievčatá. Školský rok trvá od júna do marca, vyučuje sa od pondelka do piatka v čase od 7.00 do 17.00 h. Bežne sa vyučujú predmety ako anglický jazyk, filipínsky jazyk, matematika, prírodné vedy, spoločenské vedy atď. Väčšina hodín sa učí v anglickom jazyku. Študenti nosia uniformy. Školy zvyčajne ponúkajú aj pestrú paletu záujmových aktivít, napríklad rôzne súťaže, výstavy, hry a workshopy.

Jazyk

Anglický jazyk a filipínčina sú úradnými jazykmi Filipín. Reálne sa však na Filipínach používa 120 až 175 rozličných jazykov. Napriek tomu, že úradné jazyky sa používajú v školách a vo verejnom živote, väčšina ľudí mimo miest po anglicky nehovorí. Mať základy z angličtiny ti ale určite pomôže. Budeš absolvovať jazykový kurz, ktorý ti poskytne AFS a miestni dobrovoľníci ti počas prvých mesiacov tvojho pobytu na Filipínach môžu pomôcť zariadiť si individuálne štúdium jazyka.

☀️?? #elnido #philippines

A photo posted by Nadja Grace (@graceosaa) on

Jedlo

Filipíny majú najmä vďaka silným historickým vplyvom Malajcov, Španielov, Mexičanov, Arabov, Číňanov, Američanov, Indov a Japoncov  jednu z najpestrejších kuchýň sveta. Rozdielne regióny a ostrovy sú typické svojimi vlastnými chuťami a produktmi. Hlavnou plodinou je ryža, ktorá sa väčšinou podáva ku každému chodu. Pokrmy sa líšia od tých veľmi jednoduchých, ako je napríklad vyprážaná nasolená ryba s ryžou, až po tie komplikované ako paellas, v ktorých sú ryža, fazuľa, mäso, slimáky a koreniny. Hoci Filipínci obľubujú výrazné chute, ich kuchyňa nie je taká pikantná ako kuchyňa ich susedov.

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Skúsenosti študentov

Objav programy Filipíny