Peru je srdcom starobylej veľkolepej ríše Inkov. Je to krajina s fascinujúcou minulosťou, ale aj súčasnosťou. Peruánska pôda je veľmi rozmanitá, nachádzajú sa tu vysoké vrcholce Ánd a v nich ukryté majestátne Machu Picchu, ale aj amazonské dažďové pralesy a veľa pláží na pobreží Tichého oceána. Spoznaj rozmanitú peruánsku populáciu Quechua Indiánov (potomkovia Inkov), mezitos (Indiáni-Európania) a potomkov španielskych dobyvateľov. Táto zmes kultúr prináša krajine veľa festivalov, karnevalov a tradičného umenia.

Ľudia a komunita

Skupinové aktivity ako šport, najmä futbal a volejbal, sú kľúčovými pre život tínedžerov v Peru. Obľubujú relax v kine, tanec a trávenie času v kaviarňach alebo nákupných centrách.

V Peru je možné, že budeš žiť kdekoľvek, ale pravdepodobne na predmestiach väčších miest. Peruánske rodiny veľmi otvorene dávajú najavo svoje pocity a vrúcne prejavujú náklonnosť blízkym formou fyzického kontaktu. Rodinné stolovanie a spoločné aktivity sú pre každého človeka v Peru najdôležitejšie. Rodičia sú k svojim deťom veľmi ochranárski, najmä voči dievčatám.

Škola

Môžeš navštevovať súkromnú alebo verejnú školu. Vyučovanie trvá od pondelka do piatka v čase od 8.00 približne do 15.00 h. Uniformy sú v každej škole povinné. Škola pripravuje počas roka exkurzie a krúžky, napríklad tanečné, alebo výlety do divadla, všetko so zámerom dobre sa pripraviť na špeciálne sviatky alebo udalosti v krajine. Tvoji učitelia v škole alebo AFS dobrovoľníci ti pomôžu zorganizovať prezentáciu o tvojej domovskej krajine.

Jedlo

Peruánska kuchyňa je svetoznáma tým, že ju ovplyvnili mnohé iné známe svetové kultúry. Najpodstatnejšími zložkami peruánskej kuchyne sú ryža, zemiaky, kurčatá, ryby a zelenina. Jedlo zvykne byť mierne štipľavé. Krajina ti ponúkne bohatý výber exotického ovocia, ktoré inde na svete nenájdeš.

Chicharrón y arroz con mariscos #misueño #afseffect #afsPerú #intercultura #exchange #intercambio #exchangestudent #afs

A photo posted by •Salvatore Romano• (@sasyromano_) on

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Skúsenosti študentov

Objav programy Peru