Paraguaj je krajina plná tradícií, vášne pre futbal a fascinujúcich prírodných krás. Miešanie kultúry pôvodných indiánov z kmeňa Guaraní s kultúrou španielskych dobyvateľov vyústilo k tomu, že krajina má veľmi vrúcnych a prívetivých ľudí. Úprimne ťa privítajú vo svojej krajine, či už v hlavnom meste Asuncion na brehu rieky alebo niekde inde, a prevedú ťa po národných parkoch a ukážu pamiatky po jezuitských misiách.

Paraguajskí tínedžeri cez víkendy spolu radi chodievajú von – športujú, usporadúvajú pikniky, párty, chodia do kina alebo jednoducho trávia čas v parku. Tanec je dôležitou súčasťou kultúry Paraguaja. Akademickým úspechom prisudzujú tínedžeri veľkú hodnotu, preto aj cez víkendy často trávia voľný čas nad domácimi úlohami.

Ma petite famille, Ouais je sais, on ne se ressemble pas vraiment ? #paraguay #afs#ciudaddeleste #travel

A photo posted by Laurence (@laurence_leonard) on

Ľudia a komunita

Väčšina ľudí v Paraguaji sú mestici, miešanci európskeho a indiánskeho pôvodu, zväčša zruční v  španielčine aj v guaraníjčine. Paraguajci sú veľmi pohostinní a žijú pokojným, neuponáhľaným tempom. Vďaka tradíciám si hrdo udržiavajú pôvodné druhy umenia, remeslá, hudbu, hudobné nástroje a tanec. Základom ich spoločnosti je rodina. Pravdepodobne budeš žiť v malom mestečku, ktoré bude ľahko dostupné z veľkých miest. Rodiny si zvyknú potrpieť na tradície a bezpečie svojich detí, hlavne dcér. Väčšinu spoločenských aktivít, dovoleniek a víkendov tvoria rodinné udalosti.

Škola

Pravdepodobne budeš navštevovať súkromnú strednú školu so zameraním na podnikanie, účtovníctvo a administratívu, spoločenské alebo biologické vedy. Vyučovanie zväčša trvá do 15.00 h a študenti nosia uniformy.

Jazyk

Paraguaj má dva oficiálne jazyky – španielčinu a paraguajčinu, pričom väčšina obyvateľov hovorí oboma. AFS Paraguaj ti zabezpečí online kurz Rosetta Stone, ktorý ti pomôže naučiť sa jazyk a pripraví ťa na pobyt v Paraguaji ešte pre začiatkom programu.

Jedlo

Základom paraguajskej kuchyne je mäso z lokálnej produkcie, ktoré sa produkuje vo veľkých množstvách. Dôležité súčasti potravy sú aj kukurica, ryža, zemiaky a pšenica, ale aj sezónne ovocie. Najtradičnejšie jedlo je sopa paraguaya – koláč z kukuričnej múky, vajíčok, mlieka, syru a cibule. Rodina sa stretáva pri jedle – je to čas socializácie, najmä v nedeľu.

A photo posted by YuDuKa?? (@yuzukauchida) on

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Skúsenosti študentov

Objav programy Paraguaj