Panama, známa aj ako miesto mnohých rýb, je tropický raj s mnohými plážami, dažďovými lesmi a exotickými zvieratami, vtákmi a neuveriteľne krásnym podmorským životom. Niekedy ho volajú aj ôsmy div sveta. Panamský prieplav spája Atlantický a Tichý oceán a premenil túto krajinu na medzinárodné centrum obchodu.

Známky hrajú hlavnú úlohu v živote tínedžerov, ktorí sa zvyčajne stretávajú po škole v skupinkách, aby spolu študovali. Cez víkendy partie kamarátov spolu chodia do kina, športujú, hrajú obľúbený bejzbal, futbal či basketbal, tancujú a zabávajú sa na miestnych festivaloch.

#Pollera ?

A photo posted by Jassi 🙂 (@jasfisch) on

Ľudia a komunita

V Paname budeš pravdepodobne bývať v malom meste alebo na vidieku. Tvoja hostiteľská rodina bude chcieť vedieť, kde tráviš čas, preto ich so svojimi zámermi vždy vopred oboznám. Rovnako ako tvoji hostiteľskí súrodenci ani ty nezabúdaj na svoje domáce povinnosti.

Škola

Pravdepodobne budeš navštevovať verejnú školu a budeš si môcť vybrať odbor. Deň v škole sa delí na dve časti – na rannú a popoludňajšiu časť. Všetci študenti nosia školské uniformy.  Panama má najvyššiu mieru gramotnosti v regióne (97 %).

Las quiero mucho ❤ #nadamasquedecir

A photo posted by Jassi 🙂 (@jasfisch) on

#booklininpanama #afs55 #afspanama

A photo posted by Book Adisorn (@bookadisorn) on

Jazyk

Hlavným jazykom v Paname je španielčina, no veľa ľudí rozpráva aj po anglicky. Základy angličtiny ti teda určite pomôžu.

Jedlo

Panamské jedlo je pestré a vynikajúce. Ryža je hlavnou súčasťou stravy a jedáva sa dvakrát denne. K bežným pokrmom patrí mäso, fazuľa, platanos (typ škrobovitého banánu) a zelenina ako zemiaky, mrkva či kapusta. Nezabudni ochutnať chichas, sladký studený ovocný nápoj.

Fresh is best ?? #fresh #fish #pineapple #tuna #freshtuna #tagforlikes #healthyfood

A photo posted by Luven Bandermann (@raven.08) on

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Skúsenosti študentov

Objav programy Panama