Nórsko je krajina dych berúcich ľadovcov a fjordov, ktorú často vyhľadávajú nadšenci zimných športov. Môžeš tu však zažiť aj tradičný národný festival alebo navštíviť jeden z nórskych drevených kostolíkov, ktoré patria k najstarším dreveným stavbám sveta. Možno uvidíš aj veľkolepú auroru borealis, polárnu žiaru. Nóri sa pýšia svojou históriou a sú aktívnymi občanmi svojho bydliska. Pri špeciálnych slávnostiach nosievajú typické nórske kroje Bunad. Počas teplých mesiacov si Nóri každého veku užívajú pekné počasie vonku, venujú sa turistike, rybárčeniu a usporadúvajú grilovačky.

Mladí ľudia v Nórsku sa často zapájajú do záujmových činností, pestujú šport, venujú sa hudbe, umeniu a remeslám. Rozšírené sú aj aktivity, ktoré organizujú napríklad skauti, Červený kríž, ale aj politické krúžky. A ako väčšina mladých ľudí všade na svete, cez víkendy sa radi zabávajú, sledujú filmy, alebo sa len tak s priateľmi stretnú pri káve.

Ľudia a spoločnost

Počítaj s tým, že zrejme budeš bývať na vidieku s počtom obyvateľov pod 20 000. Tvoji hostiteľskí rodičia od teba budú očakávať úplnú samostatnosť. Nie je vylúčené, že tvoji hostiteľskí súrodenci budú popri škole brigádovať. Cez víkendy rodina trávi čas spolu.

Takk for kjempefint hyttetur! #Hytta

A photo posted by Mateo Grassini (@mateograssini) on

Škola

Pravdepodobne budeš navštevovať nórsku všeobecnú strednú školu. Aj keď školy bežne neponúkajú mimoškolské aktivity, veľa tvojich nórskych kamarátov bude navštevovať dramatický krúžok, zborový spev, alebo bude športovať. Nórski učitelia si cenia iniciatívu, sebestačnosť a samostatnosť. Nikto ti nebude pripomínať, aké sú tvoje úlohy v škole alebo v rodine. S učiteľmi môžeš očakávať relatívne neformálny vzťah a môžeš oslovovať aj krstnými menami.

Jazyk

Oficiálnym jazykom v Nórsku je nórčina. Patrí medzi germánske jazyky a je podobná dánčine, švédčine a islandčine. Má dve oficiálne písomné formy:

  1. Bokmål (štandardná nórčina)
  2. Nynorsk (nová nórčina).

Niektoré školy ťa možno zaradia do nórskych tried pre imigrantov. AFS ti pomôže pri učení jazyka a poskytne ti potrebné materiály.

Jeg elsker bær ???? #louktarnxnorge #louktarnutvekslingsår #afs #afs55 #afseffect #afsnorway

A photo posted by AFSer |1998's| 碧玉 | LOUKTARN (@chanissara__) on

Jedlo

K najrozšírenejším jedlám v Nórsku patria ryby, ale Nóri jedia aj veľa mäsa, zemiakov, zeleniny, mlieka a syrov, obľubujú však aj sladké pokrmy. Na raňajky jedávajú obložené chleby. Hlavné jedlo dňa je večera. Vyhľadávanou pochúťkou sú pre nich mäsové gulôčky, zemiaky a omáčka. Aj keď Nóri majú radi svoje typické národné jedlá, v posledných desaťročiach sú pod vplyvom medzinárodnej kuchyne. Určite sa oplatí vyskúšať nórske tacos.

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Skúsenosti študentov