Kia ora! Pozdrav z Nového Zélandu! Malebná krajina, kde sa pasú ovce a deti hrajú ragby.  Ak ťa baví byť vonku, grilovať, oddychovať a spoznávať nových ľudí, toto miesto je práve pre teba. Nový Zéland je zmes európskej, ázijskej a pacifickej kultúry, silno ovplyvnenej domorodými Maormi.

Tínedžeri majú v obľube všetky druhy športu, no najväčšmi ragby, kriket, nohejbal, futbal, frisbee a vodné pólo. Môžeš však vyskúšať aj surfovanie alebo sledovať veľryby na niektorej z nádherných novozélandských pláží!

Ľudia a komunita

Pobyt môžeš stráviť v polovidieckych alebo vidieckych oblastiach, nie je vylúčené, že na farme, kde môžeš kŕmiť dobytok a dojiť kravy. Novozélanďania sú radi vonku, takže je pravdepodobné, že väčšinu času s rodinou budeš tráviť v záhrade, na pláži alebo niekde na túre. Očakávaj, že bude treba pomôcť s domácimi prácami a základnými povinnosťami.

We played well today⚽️ #hawerahighschool #hawerahighschoolforthewin #hawerahighschoolgirlssoccerteam #missedsomepeople

A photo posted by Maria Daisy Joensen (@mariadaisyjoensen) on

Škola

Pravdepodobne budeš chodiť do štátnej školy a budeš sa učiť predmety ako matematika, angličtina, umenie a prírodné vedy. Ale dostaneš príležitosť vybrať si z predmetov ako poľnohospodárstvo, film, digitálne umenie alebo aj rekreácia v prírode. Existuje tu množstvo športových klubov, maorské kultúrne spolky, spevácke zbory alebo dramatické krúžky, do ktorých sa budeš môcť zapísať aj ty.

Jazyk

Nový Zéland má tri oficiálne jazyky: maorijčinu, angličtinu a posunkovú reč. Angličtina je jazyk, ktorý tu prevláda, je veľmi podobná angličtine Austrálčana a hovorí ňou 98 % populácie. V bežnej komunikácii sa používa veľa maorských slov a mladí ľudia používajú slang. Novozélanďania hovoria veľmi rýchlo. Základné znalosti anglického jazyka budú pre teba veľmi užitočné. Na niektorej z miestnych škôl sa môžeš učiť angličtinu ako druhý jazyk.

#lemonmeringuepie #afsnz @afsnz @sezzie_eng #desserttime #midwinterchristmas

A photo posted by Chloe Kincaid (@chocoholicbake) on

Jedlo

Počas 19. storočia sa na Nový Zéland sťahovalo množstvo národov z Európy, Ázie aj Blízkeho Východu, ktoré sem priniesli svoju kultúru. Jedlo je len jedným z mnohých odrazov tejto migrácie.

Miestne jedlo je známe ako Pacific Rim a obsahuje čerstvé mäso, mliečne produkty. Spája v sebe chute z celého sveta. Dobré správy pre milovníkov mäsa – Novozélanďania ho jedia veľmi veľa. Na druhej strane je veľmi jednoduché obstáť aj ako vegetarián. Tradične sa tu je ryba s hranolčekmi, ďalej dezerty ako Pavlova – pusinkový zákusok. Nachádza sa tu množstvo kaviarní a jesť „vonku“ je veľmi bežné. Môžeš dokonca zakúsiť atmosféru tradičných maorských slávností hangi.

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Skúsenosti študentov