Zaži čaro Malajzie! Bohatá kultúrna, prírodná i spoločenská mozaika, ktorej súčasťou sú napríklad moderné budovy vedľa tradičných trhov s koreninami či dažďové pralesy hemžiace sa vzácnymi a neobyčajnými živočíšnymi a rastlinnými druhmi. Malajzijskú rôznorodosť etník, národov a náboženstiev počas roka zdôrazňujú rôzne multikultúrne festivaly. Vďaka tomu sa v Malajzii stretnete s oslavami kresťanských, moslimských, budhistických či hinduistických sviatkov.

Malajzijskí tínedžeri majú radi športy ako futbal a badminton, taktiež majú v obľube filmy a nakupovanie. Veľmi časté je navštevovanie dodatočných kurzov a extra čas na učenie. Randenie medzi tínedžermi nie je veľmi podporované a schvaľované.

Hostiteľská rodina a komunita

Tvoja hostiteľská rodina môže patriť k jednej z hlavných etnických skupín: malajzijskej, čínskej alebo indickej. Bez ohľadu na to, do akej rodiny sa dostaneš, vždy bude bývať spolu pod jednou strechou aj vzdialenejšia rodina. Jej starší členovia sú veľmi vážení a rešpektovaní. Rodičia sú radi pri tom, keď ich deti robia dôležité rozhodnutia. V Malajzii môžeš byť umiestnený kdekoľvek, no AFS študenti zvyčajne žijú v mestských alebo prímestských častiach.

#mybigfamily ??

A photo posted by •Horváth Szonja• (@szonja06) on

Škola

Budeš navštevovať verejnú školu, ktorá funguje od pondelka do piatka (od 7.30 do 13.30 h) vo väčšine častí Malajzie, alebo od nedele do stredy v ostatných regiónoch. Budeš si môcť vybrať medzi predmetmi so zameraním na prírodné vedy, humanitné vedy, technické vedy alebo obchodné štúdiá. Študenti nosia uniformy a zatiaľ čo väčšina predmetov je v malajzijčine, matematika a prírodné vedy sa vyučujú v anglickom jazyku. Škola zohráva dôležitú úlohu v malajzijskej spoločnosti a znamená pre všetkých ako len formálne vzdelávanie. Škola je miesto, kde sa vštepujú morálne hodnoty. Úloha učiteľov je veľmi dôležitá a ich pozícia je spojená s najväčším rešpektom.

Jazyk

Oficiálnym jazykom Malajzie je malajzijčina, ale angličtina je druhý povinný jazyk. Základy angličtiny sa ti budú veľmi hodiť. AFS ti poskytne potrebné rady a tipy, ako sa môžeš ľahšie naučiť nový cudzí jazyk.

A photo posted by Danilo Melis (@danilmelis) on

Jedlo

Pestrosť malajzijského národa ovplyvňuje aj kuchyňu, v ktorej sa dá nájsť zaujímavý mix rozmanitých jedál – od pikantných malajzijských jedál až po takmer nekonečný výber čínskych špecialít, exotickú kuchyňu severnej a južnej Indie či nyonyanské a portugalské jedlá. Kuchyňa západného sveta je však rovnako dobre dostupná – najmä vďaka mnohým fastfoodom. Malajzijská kuchyňa používa štipľavé ingrediencie, koreniny a kokosový olej. Ryby sa podávajú na všemožné spôsoby a pri akýchkoľvek príležitostiach. Pokrmy pri stole zdieľa celá rodina. Jedlo by sa malo jesť pravou rukou, zatiaľ čo ľavá musí zostať skrytá pod stolom.

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Skúsenosti študentov

Objav programy Malajzia