Počas svojho pobytu v Lotyšsku budeš mať možnosť naučiť sa všetko o starej a jedinečnej kultúre Lotyšska, ako aj všetko o súčasnom modernom životnom štýle Lotyšov – a to hneď z prvej ruky. Užiješ si prekrásnu krajinu s mnohými jazerami, kopcami, rovinami, riekami a borovicovými lesmi. Navštíviš viaceré ľudové festivaly, ktoré sú oslavou lotyšskej kultúry, najmä tanca, piesní a poézie. Nebudú chýbať ani tradičné lotyšské kroje.

Škola je centrom sociálneho života mladých ľudí v Lotyšsku. Športové aktivity ako plávanie, basketbal či zimné športy sú častým zdrojom zábavy popri hudbe, umení a divadle v miestnych komunitných združeniach. Lotyšsko je známe najmä vďaka zborovému spevu a ľudovým tancom. Za pekného počasia mládež trávi voľný čas najmä vonku, stretáva sa v meste, organizuje párty, pozerá filmy alebo len tak relaxuje niekde v kaviarni.

Hostiteľská rodina a komunita

Nech budeš umiestnený v ktorejkoľvek časti krajiny, či už v lotyšsky alebo rusky hovoriacej rodine, vždy budeš mať dostatok príležitostí naučiť sa obidva jazyky. Lotyšské rodiny počas víkendov a cez prázdniny s obľubou chodievajú na chalupy. V jednej domácnosti často žije aj niekoľko generácií rodiny.

tautas tērpa.

A photo posted by เจนเจน่า. (@jenjeina) on

Škola

Škola v Lotyšsku trvá od septembra do mája. Vyučuje sa od pondelka do piatka, bežne od 8.00 do 15.00 h). V štátnych školách sa používa lotyšský alebo ruský jazyk, a ty môžeš byť umiestnený do hociktorej z nich. Závisí to od toho, do akej tvojej hostiteľskej rodiny sa dostaneš. K základným predmetom patria lotyšský jazyk a literatúra, dejiny Lotyšska a matematika. Budeš si však môcť vybrať aj z viacerých voliteľných predmetov.

laivu brauciens pa Lielupi #afseffect #afsmil #afslativa #afsvlaanderen

A photo posted by Fried'l (@friedloeyenmaex) on

Jazyk

Lotyština je oficiálny jazyk Lotyšska a patrí k baltskej vetve indoeurópskej jazykovej skupiny. V Lotyšsku však stále žije aj veľká ruská komunita, vďaka čomu je ruština v Lotyšsku takisto veľmi rozšírená. Lotyšskí tínedžeri sa radi učia, hovoria po anglicky a určite ti pomôžu zvládnuť aj ich jazyk. Ovládať základy angličtiny však pre teba bude v každom prípade prínosom. AFS ti poskytne podporu prostredníctvom jazykových kurzov a študijných materiálov.

Jedlo

Večera je čas, keď sa celá rodina stretáva, takže si zariaď, aby si bol večer doma. Lotyšské jedlá sa menia v závislosti od regiónu. Sviatky a ročné obdobia sú spojené s rôznymi tradíciami. Mäso a zemiaky sú podstatnou zložkou stravy Lotyšov, podobne ako pečivo, údené ryby, mliečne výrobky, vajíčka a obilniny. Majú však radi aj polievky a údeniny. V lete a na jeseň často pečú rôzne torty a koláče s bobuľovým ovocím.

kinda miss this corner #piyamninlatvia

A photo posted by PIYAPAT M. (@piyamn) on

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Skúsenosti študentov