Stretnutia pri čaji, očarujúce záhrady a pokojné chrámy, popritom vysokorýchlostné vlaky, prekvapujúca efektivita a supermoderné mrakodrapy. Toto sú hlavné piliere dynamickej japonskej kultúry.

Sociálny život mladých ľudí v Japonsku sa najčastejšie odohráva v škole alebo v mimoškolských športových kluboch (bejzbal, futbal, basketbal, džudo, kendo, japonský šerm, karate a atletika), ale aj v iných kluboch väčšmi zameraných na kultúru (angličtina, rádio a vysielanie, kaligrafia, čajové kluby, divadlo, orchester, varenie, veda a matematika). Tínedžeri obľubujú kawaii kultúru (všetko roztomilé a milé), J-pop (japonská popová hudba), mangu (japonské komiksy) a anime. Dlhý nočný život nie je pre japonských tínedžerov typický. K ich obľúbeným aktivitám patrí karaoke.  

Another Day, Another Yukata Another Picture With My Host Sister ✨ #yukata #exchangestudent #japan #funtimes

A photo posted by Daryan | ダリヤン (@daryan_schultz) on

Hostiteľská rodina a komunita

Tvoja hostiteľská rodina môže žiť kdekoľvek v Japonsku, ale s najväčšou pravdepodobnosťou stráviš svoj pobyt niekde v prímestských alebo vidieckych oblastiach. Japonská kultúra je známa veľkým rešpektom k ľuďom vo vyššom veku. Obyvatelia tejto krajiny si potrpia na čistotu domova, tak sa priprav na to, že svojej rodine budeš pomáhať s dennými povinnosťami a aktivitami. Vo väčšine domácností je dôležité tradičné jedlo, o ktoré sa medzi sebou v rodine bežne delia. Ak vstúpiš do japonského domu, je slušné vyzuť si topánky a obuť papuče.

Škola

Vzdelanie a štúdium sú v Japonsku najvyššie priority. Školský rok väčšinou trvá od apríla do marca a do školy sa chodí v pondelok až v piatok. Vyučuje sa od 8.30 do 15.30 h. Bežné je nosenie školskej uniformy. Rátaj s tým, že tak ako ostatní študenti, aj ty budeš do školy dochádzať na bicykli, autobusom alebo vlakom. Všetci študenti sa zúčastňujú na školskom kultúrnom a športovom festivale, ktorý sa koná každý rok. Po skončení školy budeš súčasťou tradície, ktorú nazvali souji. Jej podstatou je, že po vyučovaní sa všetci na pol hodinu stretnú, aby pomohli upratať školu a školský areál. Taktiež sa môžeš zapojiť do početných mimoškolských klubov a aktivít.

Jazyk

Úradným jazykom je japončina a bolo by dobré pred začiatkom programu si osvojiť aspoň základy japončiny a angličtiny. Hostiteľské školy a miestne zastúpenie AFS budú po príchode študentom ponúkať kurzy japončiny.

Jedlo

Japonská kuchyňa je doslova umenie. Priprav sa, že tvoja hostiteľská rodina ti pripraví úžasné jedlá. Väčšina japonských jedál sa skladá najmä z ryže, rezancov, čerstvej zeleniny a ovocia, mäsa (väčšinou bravčové alebo kuracie) a morských plodov. Namiesto príboru sa používajú paličky. Súčasťou takmer každého jedla je ryža a zelený čaj. Ako dezert môžeš vyskúšať tradičné wagashi, ktoré obsahuje dobroty ako mochi (ryžový koláčik) ochutené sladkým fazuľovým krémom.

A photo posted by デア (@nadiavirdhani) on

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Objav programy Japonsko