Rozľahlé súostrovie, ktoré tvorí viac ako 17 000 ostrovov, to je Indonézia, krajina mnohorakých kontrastov. Tvoria ju výbušné sopky aj pokojné moria, preplnené mestá aj odľahlé plantáže, moderné mrakodrapy aj zrúcaniny kostolov. Žije tu varan komodský a nekonečne veľa tropických vtákov. Mladí ľudia sa tam preháňajú na skútroch oblečení v tradičných odevoch (sarongy) a v batikovaných tričkách. Vyše 300 etnických skupín a kultúr s tuctom jazykov, ľudia s rozličným sociálnym a kultúrnym pôvodom. Vďaka európskym, stredovýchodným a ázijským vplyvom tvoria jedinečnú bohatosť indonézskej spoločnosti.

Tínedžeri v Indonézii sa stretávajú vo veľkých skupinách. Zo športov je tu populárny napríklad americký futbal, ale aj badminton či pencak silat (tradičná forma bojového umenia). Túžiš si vyrobiť lietajúceho šarkana? Indonézia je to správne miesto!

A photo posted by Coralie gisel (@cocoinindo) on

Hostiteľská rodina a spoločnosť

Očakávaj pravidelné návštevy vzdialenej rodiny. Starší ľudia sú tu vysoko rešpektovaní, a tak kým urobíš väčšie rozhodnutie, vždy ho prekonzultuj s hostiteľskými rodičmi. Takisto je dôležité byť členom väčšej komunity. Indonézania majú voči svojej dedine, mešite či profesionálnej organizácii pocit, že sú jej dlžníkmi. Komunikačný štýl je väčšinou nepriamy, vlastne majú 12 rôznych spôsobov ako povedať “nie”.

Škola

Pravdepodobne budeš navštevovať verejnú strednú školu, kde sa učí od pondelka do soboty (od 7.00 do 13.30 h). V piatok sa škola končí o 11.00 h s ohľadom na obedú moslimskú modlitbu. Do školy budeš nosiť uniformu a po vyučovaní sa môžeš učiť poznávať tradičnú indonézsku hudbu alebo tanec.

A photo posted by Raihan Mauladi (@raihan_7) on

A photo posted by Coralie gisel (@cocoinindo) on

Jazyk

Hoci je v krajine vyše 583 etnických jazykov a dialektov, ktoré sa používajú denne, oficiálny jazyk je indonézština. Na začiatku ti pomôže, ak zvládaš aspoň základy angličtiny. AFS ponúka kurzy indonézštiny a materiály na samoštúdium posiela pred začiatkom programu.

Jedlo

Indonézska kuchyňa kombinuje pôvodné techniky a ingrediencie s vplyvom Indie (korenie), Stredného východu (kebaby), Číny (smaženie na veľkom woku) a Európy, a to vrátane produktov, ktoré priniesli španielski a portugalskí obchodníci pred kolonizáciou Holanďanmi. Kuchyňa je rôznorodá a líši sa podľa regiónu, takže jedlo môže byť veľmi pikantné, ale aj sladké. Ryba, kokosový orech a čili papričky sú základ. Hlavné jedlo dňa je zvyčajne obed alebo večera. Spoločné varenie s rozdelenými úlohami a hierarchia pri stole sú bežné.

Indonesian vibes?

A photo posted by Dafne Rizzo (@dafninja) on

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Skúsenosti študentov

Objav programy Indonézia