Druhá najľudnatejšia krajina na svete, desiatky náboženstiev, jazykov a etnických skupín tvoria neuveriteľne rozmanitú indickú kultúru. V krajine rieky Ganga a veľkolepých Himalájí stretneš ľudí v tradičnom sárí aj v modernom oblečení, naučíš sa cvičiť jogu a uvidíš vozíčky plné praženej zeleniny či pouličný predaj rýb.

Sledovanie športu, filmov, nákupy a čas strávený na pláži sú obľúbené aktivity mladých ľudí. Avšak škola je pre nich absolútne prvoradá a často trávia veľa voľného času práve učením. Randenie v Indii nie je veľmi bežné.

Obyvatelia Indie

Pokora, pokoj a rešpekt k starším sú v Indii základnými hodnotami. Deliť sa s ostatnými a okolitá spoločnosť sú tiež veľmi dôležité – môžeš sa dokonca pokojne podeliť o jedlo na tanieri s ostatnými. Je to prejav dôvernosti a blízkosti. Ľudia v Indii sa viac zameriavajú na potreby skupiny ako na potreby jednotlivca. Ich komunikácia býva skôr nepriama a málokedy sa stretneš napríklad s priamym odmietnutím pozvania. Vegetariánstvo je v Indii celkom bežné.

A photo posted by Kate Gilbert (@kaaycoo) on

Hostiteľská rodina a spoločnosť

Môžeš byť umiestnený kdekoľvek v Indii. Často spolu žije až niekoľko generácii a rozhodnutia o vzdelaní či svadbe sa robia iba zriedkavo bez rád a súhlasu ostatných členov rodiny. Táto dôležitá rodinná hodnota znamená, že by si sa mal snažiť tráviť čo najviac času s ostatnými doma, nie byť sám za zavretými dverami v izbe.

Škola

Vzdelávanie je v Indii celkom náročné. S najväčšou pravdepodobnosťou budeš v jedenástom ročníku štátnej školy (tie sa však vo svete považujú za súkromné). Škola sa začína rôzne v závislosti od miesta – v marci (Delhi), alebo v júni (južná India). Zvolíš si jedno zo štyroch zameraní: technický, medicínsky, obchodný alebo umelecký smer. Výmenní študenti si zvyčajne vyberajú umelecky smer, kde majú predmety ako ekonómia, dejepis, filozofia, psychológia či sociológia. Rozhodne by si mal skúsiť aj voľnočasové aktivity, ktoré ponúkajú školy. Určite sa tam vyskytne výtvarná, hry, debaty, kriket alebo basketbal.

A photo posted by Kate Gilbert (@kaaycoo) on

मुझे भारत पसंद है

A photo posted by Olivia Persson (@oliviaperss0n) on

Jazyk

Hindčina a angličtina sú oficiálne jazyky, ale môžeš rátať s tým, že väčšinu tvojho pobytu v Indii budeš používať angličtinu, ktorú by si mal predtým ovládať. V Indii existuje 22 jazykov, ktoré sú uznané indickou ústavou, ako aj rôzne miestne jazyky a nárečia.

Jedlo

Jedlo tvorí veľkú časť indickej kultúry a je tak rôznorodé ako si len dokážeš predstaviť v závislosti od regiónu. Chutné a často korenisté jedlá sú skvelou príležitosťou pre spoločné stretnutie s rodinou. Indická kuchyňa pozostáva z veľa zeleniny, fazule, šošovice, ryže a len zriedka z mäsa, to znamená, že vegetariáni budú mať široké možnosti výberu.

A photo posted by Kat Lewis (@lewis.kat) on

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Skúsenosti študentov

Objav programy India