Island ponúka pestrú a fascinujúcu krajinu – od členitého pobrežia, ľadovcov a termálnych prameňov až po gejzíry, sopky a lávové púšte. Užiť si môžeš aj veľkolepú polárnu žiaru. Obyvatelia Islandu milujú život vonku: plávanie v termálnych kúpeľoch, lyžovanie alebo jazdu na koni. Island má bohatú literárnu tradíciu zhmotnenú v poézii a rôznych ságach, ktoré si Islanďania čítajú počas chladných zimných nocí. Väčšina energie na Islande sa vyrába prírodne – 90 % domov vyhrievajú termálne pramene.

Islandskí tínedžeri majú pomerne veľa slobody a svoj čas vypĺňajú rozlične. Hrajú futbal, chodia na rôzne oslavy, pozerajú filmy, hrajú šach alebo chodievajú von s kamarátmi.

A photo posted by bálint zsófi (@bzsoofii) on

Hostiteľská rodina a komunita

Či už budeš žiť v hlavnom meste Reykjavíku alebo na vidieku, budeš v pobrežnej komunite. Niektoré hostiteľské rodiny žijú v odľahlejších lokalitách, to znamená, že je možno budeš dlhšie cestovať do školy alebo za kamarátmi.

Škola

Žiaci strednej školy majú vyučovanie od pondelka do piatka (od 8.00 do 15.00 h). Islandčina, dánčina a angličtina sú v školách povinné a študenti si navyše vyberajú ešte jeden voliteľný jazyk. Vzťahy medzi učiteľmi a študentmi sú zväčšia priateľské a sú súčasťou celkovej atmosféry kreativity a podpory. Môžeš sa prihlásiť do jedného z mnohých krúžkov v škole.  

A photo posted by AFS Iceland (@afsiceland) on

Jazyk

Islandčina je na Islande úradným jazykom. Avšak angličtinou a inými severskými jazykmi ako dánčina a nemčina hovorí väčšina obyvateľstva. Základná znalosť anglického jazyka sa ti bude určite hodiť. AFS ti pomôže nájsť jazykové kurzy a zabezpečí ti štúdijné materiály ešte pred výmenným pobytom.

Jedlo

Večera je najdôležitejšie jedlo dňa, pretože sa pri nej stretne celá rodina. Na Islande jedia veľa morských plodov, jahňacinu, syr a skyr (domácu verziu jogurtu). Varené zemiaky sú prílohou k väčšine pokrmov. Vďaka mnohým skleníkom je na Islande dostupné veľké množstvo čerstvého ovocia a zeleniny.

Icelandic breakfast, skyr ?#iceland #exchangeyear

A photo posted by Lily (@__lilinka__) on

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Objav programy Island